DOLAR 31,0914 0.33%
EURO 33,7353 0.25%
ALTIN 2.023,890,36
BITCOIN 1584222-0,89%
Şanlıurfa
12°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İsrail, Hamas’ın iki numaralı ismi el Aruri’yi öldürdü

İsrail, Hamas’ın iki numaralı ismi el Aruri’yi öldürdü

ABONE OL
3 Ocak 2024 04:43
Urfa Haberleri İsrail, Hamas’ın iki numaralı ismi el Aruri’yi öldürdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail ordusunun bugün Lübnan’ın başkenti Beyrut’un banliyölerinde Hamas’a ait bir ofisi hedef alan saldırısında Hamas’ın iki numaralı lideri Salih el-Aruri’nin hayatını kaybettiği bildirildi.

Lübnan Ulusal Haber Ajansı (NNA), İsrail’in insansız hava aracıyla yaprığı saldırıda dört kişinin ölüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını duyurdu.

NNA, saldırının Filistinli Hamas’ın müttefiki yerel bir hareket olan Hizbullah’ın kalesi olan Lübnan başkentinin güney banliyölerinden Dahiye’de yapıldığını belirtti.

Hamas’ın resmi televizyon kanalı da haberi derhal doğruladı ve Salih el-Aruri’ye düzenlenen “suikastı” kınadı.

NNA, daha sonra saldırıda ölenlerin sayısının altıya yükseldiğini kaydetti.

Lübnanlı yetkililer, Hamas’ın Batı Şeria’daki silahlı kanadının kurucu üyesi olan iki numaralı ismin korumalarıyla birlikte öldürüldüğünü açıkladı. Hamas’ın silahlı gücü El Kassam Tugaylarının diğer liderleri de kurbanlar arasında olabileceği tahmin ediliyor.

Salih el-Aruri, 7 Ekim’deki İsrail saldırısından çok önce İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından ölümle tehdit edilmişti.

İsrail istihbarat servisleri tarafından en çok aranan kişilerden biri olarak kabul edilen Aruri, ABD yaptırımlarına da maruz kalmıştı. İsrail’e göre, Batı Şeria’daki Yahudi nüfusa yönelik gittikçe artan saldırıların da mimarlarındandı.

Hamas, saldırının ardından liderini kaybetmesine rağmen, İsrail’e boyun eğmeyeceği mesajını verdi.

Hamas Siyasî Büro üyesi İzzet el-Rişk, “Siyonist işgalcinin Filistin içinde ve dışında Filistin halkının liderlerine ve sembollerine karşı giriştiği korkakça suikastlar halkımızın iradesini ve direncini kırmayı başaramayacak, yiğit direnişinin devam etmesini engelleyemeyecektir” dedi.

Lübnan Başbakanı Necip Mikati de Lübnan topraklarında girişilen saldırıyı kınadı. Mikati, bir basın açıklaması yaparak, “İsrail’in işlediği bu yeni suçun Lübnan’ı İsrail ile bir çatışmaya sürüklemeyi amaçladığını” söyledi.

İsrail ordusu ile Lübnan Hizbullah’ı arasındaki çatışmalar şimdiye kadar Lübnan’ın güneyindeki sınır bölgeleriyle sınırlı kalmıştı.

Hizbullah, İsrail’i Lübnan topraklarında saldırılar düzenlemesi konusunda uyarmış ve Yahudi devletini güçlü bir karşılık vermekle tehdit etmişti.

İsrailli yetkililer, bu saldırıyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli