DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2179987-4,73%
Şanlıurfa
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İsrail’in Gazze’de altyapıya verdiği zarar 18,5 milyar dolar

İsrail’in Gazze’de altyapıya verdiği zarar 18,5 milyar dolar

ABONE OL
3 Nisan 2024 15:55
Urfa Haberleri İsrail’in Gazze’de altyapıya verdiği zarar 18,5 milyar dolar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hamas’ın 7 Ekim’de ülkenin güneyinde başlattığı saldırıya misilleme olarak Gazze Şeridinde girişilen İsrail askerî operasyonlarının “kritik altyapıya” 18,5 milyar dolar zarar verdiği duyuruldu.

Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa yürütülen bir çalışmanın sonunda hesaplanan maddî hasar, son altı ay boyunca girişilen bombardımanların ve kara çatışmalarının etkilerinin ilk tahminini kapsıyor.

Bu tutar, işgal altındaki Filistin topraklarının tamamının GSYİH’sinin yüzde 97’sine eşdeğer!

Rapor, bu hasarın çatışmanın başlangıcından Ocak ayı sonuna kadar ortaya çıkan yıkımı dikkate alıyor.

Konutların tahrip edilmesi, tahrip edilen “kritik altyapı “nın büyük bir bölümünü (yüzde 72) oluşturuyor ve sağlık, eğitim ve su ve elektrik gibi kamu hizmetlerinin (yüzde 19) önünde yer alıyor. Geri kalan hasar ise ticarî ve endüstriyel tesisleri ilgilendiriyor.

Çatışmalar başlamadan önce Gazze Şeridinde yaşayan 2,2 milyon kişiden bir milyondan fazlası evsiz kalmış durumda. Bu sayı aralık ortasında yayınlanan bir önceki tahmine göre iki kat daha fazla. Daha da kötüsü, nüfusun yarısından fazlası açlıktan ölmek üzereyken, nüfusun tamamı yetersiz besleniyor ya da gıda güvencesinden yoksun kalıyor.

Sağlık tesislerine gelince, 2023 sonunda yüzde 60 olan oranla karşılaştırıldığında yüzde 84’ü yıkılmış ya da hasar gördü ve halen faaliyette olanların hastalarını ya da yaralılarını tedavi etmek için neredeyse hiç suyu ya da elektriği yoktur.

Akan su ve sanitasyon sistemi ekim ayı başında kapasitesinin sadece yüzde 5’i oranında çalışıyor ve Gazze’deki eğitim sisteminin tamamen çöktüğü ve Gazze’deki tüm çocukların okuldan alındığı düşünülüyor.

Aralık ayı ortasında yol ağının yarısı tahrip edilmişken, halihazırda ana yol ağının yüzde 92’si harap olmuş durumda; telekomünikasyon ağının ise “ciddi şekilde tehlikede” olduğu düşünülüyor.

Raporda ayrıca, insanî yardım ve gıda üretiminin arttırılması, büyük ölçekli barınakların sağlanması ve temel hizmetlerin yeniden başlatılması başta olmak üzere, yeniden inşanın başlayabilmesi için yapılması gereken en önemli eylemler de belirleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, pazartesi günü Gazze’de bir İsrail saldırısında öldürülen Amerikan STK’sı World Central Kitchen’dan yedi işçinin ölümünün ardından İsrail’i “masum sivilleri korumak” için daha fazla çaba sarf etmeye çağırdı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli