DOLAR 31,0918 0.33%
EURO 33,7218 0.22%
ALTIN 2.024,760,40
BITCOIN 15915150,53%
Şanlıurfa
12°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İsveç’in NATO’ya üyeliği!

İsveç’in NATO’ya üyeliği!

ABONE OL
17 Kasım 2023 11:02
Urfa Haberleri İsveç’in NATO’ya üyeliği!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda, İsveç’in NATO üyeliğinin kabulüne ilişkin anlaşma üzerindeki görüşmeler ertelendi.

Toplantının açılışında konuşan Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay, güncel konulara ilişkin değerlendirmesinin ardından, şunları kaydetti:

“Gündemimizde toplam sekiz uluslararası anlaşma var. 28. Yasama Dönemi’nde onaylanarak kanunlaşan anlaşma sayısı 15’e ulaşmıştır. İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanmasına ilişkin olan uygun bulma kanun tasarısı çerçevesinde İsveç’in NATO üyelik sürecinin gelişimi, bu çerçevede Madrid’de imzalanan üçlü mutabakatın maddelerinin uygulanmasına ilişkin son durumu da içeren geniş ve detaylı bir bilgi alacağız bakanlığımızdan.”

Oktay, anlaşmanın uygun bulunduğuna dair kanun teklifinin diğer tüm uluslararası anlaşmalar gibi ele alınacığını, gerektiğinde Dışişleri Bakanlığı ve diğer kurum yetkilerinden bilgi talep edileceğini söyledi. Oktay, “Bu anlaşma tüm dünya tarafından takip edilmekle birlikte komisyonumuzun çalışmaları bakımından bir değişiklik getirmemektedir” dedi.

İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün uygun bulunduğuna dair kanun teklifine ilişkin görüşmelerin başında Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar sunum yaptı.

Komisyonda söz alan İYİ Parti ve HEDEP’ten anlaşmaya kanun teklifine muhalefet şerhi koyacaklarını dile getirdiler.

Komisyonda, muhalefet milletvekilleri yapılan açıklamalarını yetersiz bularak eleştirdi, sorulara yeterince yanıt alamadıklarını söyledi. Bazı komisyon üyeleri ise dostluk gruplarının toplantılarının olduğunu belirterek toplantının ertelenmesini istediler.

Oktay, komisyon üyelerinin talebi ve bakanlığın sorulara daha iyi yanıt vermesi için teklifin görüşmelerinin bir başka gün devam etmesi yönünde önerge verildiğini bildirdi. AK Parti’li komisyon üyeleri Seda Gören Bülük (İstabul) ve Ali Şahin’in (Gaziantep) imzasıyla toplantının ertelenmesi yönünde verilen önerge kabul edildi.

Komisyondaki görüşmelere daha sonra belirlenecek bir tarihte devam edilecek.

En az 10 karakter gerekli