DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2096012-0,34%
Şanlıurfa
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İsviçre: Tarafsızlık statüsüne ilişkin halk oylaması isteniyor

İsviçre: Tarafsızlık statüsüne ilişkin halk oylaması isteniyor

ABONE OL
20 Mart 2024 20:39
Urfa Haberleri İsviçre: Tarafsızlık statüsüne ilişkin halk oylaması isteniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsviçre’nin uluslararası planda tarafsızlık politikasından yana olan Pro Suisse adlı örgüt, İsviçre’nin tarafsızlığını Anayasaya daha sıkı bir şekilde bağlamayı amaçlayan bir referandum düzenlenmesi için gereken 100 binden fazla imza topladığını duyurdu.

Pro Suisse, yaklaşık 140 bin imza toplandığını ve toplamaya devam edeceğini açıkladı.

Ukrayna’daki savaş, Alp ülkesinde NATO ile işbirliği derecesi ve Avrupa yaptırımlarının yeniden başlatılması tartışmalarını yeniden gündeme getirdiğinden İsviçrelilerin tarafsızlıkları üzerine halk oylaması yoluyla görüş bildirmeleri olası görülüyor.

Gözlemcilere göre, İsviçre’nin uluslararası alanda yeterince anlaşılamıyor ve Rusya’nın işgali de dahil olmak üzere son çatışmalar ışığında, her siyasî partinin kendince uygun gördüğü şekilde yorumladığı çok sayıda tartışmaya konu oluyor.

Avrupa Birliği üyesi olmayan İsviçre, askerî tarafsızlığı konusunda kararlı olmakla birlikte, İsviçre’nin en büyük partisi olan radikal sağcı SVP tarafından şiddetle kınanan Brüksel’in Rusya’ya karşı uygulamaya koyduğu yaptırımları kabul etti.

Moskova da İsviçre’nin Avrupa yaptırımlarını kabul etmesini eleştirdi ve o zamandan beri Cenevre’de Suriye ile ilgili BM görüşmelerinin yapılmasına izin vermiyor.

SVP’li eski milletvekili ve Pro Suisse liderlerinden Walter Wobmann, “AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını kabul ederek yolu kapattık. Rusların gözünde artık tarafsız değiliz. İsviçre Federal Anayasası hükümet ve parlamentonun tarafsızlığını koruması gerektiğini öngörüyor, ancak Pro Suisse daha da ileri gitmek istiyor” diyor.

İsviçre’de “halk girişimi” olarak bilinen referandum, anayasanın, tarafsızlığın “silahlı ve sürekli olmasını ve her zaman ve istisnasız uygulanmasını garanti altına alması” çağrısında bulunuyor.

Askerî olmayan zorlayıcı tedbirler, yani yaptırımlar da, BM tarafından karar verilen durumlar dışında yasaklanıyor.

NATO ile herhangi bir yakınlaşmaya da karşı olan Pro Suisse, anayasanın, İsviçre’nin kendisine doğrudan bir askerî saldırı durumu dışında herhangi bir askerî ya da savunma ittifakına katılmasını yasaklamasını da istiyor.

Walter Wobmann, “Sadece doğrudan saldırıya uğradığımız zaman başkalarıyla ittifak kurabiliriz. Eğer bir savaş tarafına dönüştürülürsek, kendimizi savunmalıyız” diyor.

İmzalar teslim edildikten ve Başbakanlık tarafından kontrol edildikten sonra oylamanın düzenlenmesi genellikle aylar, hatta birkaç yıl alabiliyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli