DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1574922-1,08%
Şanlıurfa
13°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

”İttifak kabul ederse sorun yok”

”İttifak kabul ederse sorun yok”

Kılıçdaroğlu, katıldığı televizyon programında "Cumhurbaşkanı olmak istiyor musunuz?'' sorusuna "İttifak kabul ederse bir sorun yok'' karşılığını verdi. (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
15 Aralık 2021 14:59
Urfa Haberleri ”İttifak kabul ederse sorun yok”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda “İttifak kabul ederse bir sorun yok” dedi. 

Kılıçdaroğlu, Haber Global TV’de katıldığı programda soruları yanıtladı. Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı olmak istiyor musunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi: 

“İttifak kabul ederse bir sorun yok. Bir ittifakımız var, ittifakın liderleri hiç bu konu ile ilgili bir araya gelmedi ve hiç konuşmadık. Dolayısıyla benim onlar adına konuşmam söz konusu olamaz. İttifak kabul ederse adaylık konusunu, tabii bundan onur duyarım ama bu konu hiç konuşulmadı ve görüşülmedi. O yüzden bu konuda bireysel olarak karar vermek doğru değil. Bir araya gelip, oturup konuşmamız ve ondan sonra karar vermemiz gerekiyor. Biz demokrasiyi savunuyoruz, karşı tarafta Cumhur İttifakı’nda demokrasi yok, otoriter bir anlayış var. Bir kişi karar veriyor ve ona biat ediliyor. Dolayısıyla onlarınkiyle bizim atmosferimiz çok farklı.”

Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “Ben Başbakanlığa talibim” ifadesine ilişkin soruya, “Bu konularda yorum yapmak doğru değil. İttifakın kendi içindeki özel görüşmeleri kamuoyu ile paylaşmak doğru değil. Sayın Akşener başbakanlığa yakışır. Devlet deneyimi vardır, bakanlık da yapmıştır. Dolayısıyla yaptığı açıklama hepimizin dikkatinde olan bir açıklamadır” karşılığını verdi. 

Kılıçdaroğlu’nun söyledikleri satırbaşlarıyla şöyle:

”- (TÜİK’e) gitmem bilgi almak içindi. TÜİK’in sitesinde ‘Merkezden herkes bilgi alabilir’ yazıyor. Bize, ‘Burayı açamayız’ dediler. İlk kez milletvekiline resmi devlet dairesi kapatılmıştır. TÜİK’e neden şimdi gittim? TÜİK’e girebilseydik, ‘Yüzde 21,30’u nasıl hesapladını?’ diyecektim. Bu rakamları esas alarak emekliye aylık bağlayacaklar, asgari ücreti bağlayacaklar, memur maaşlarına zam yapacaklar. ‘Verdiğiniz rakam doğru değil. Ne yaptığınızın farkında mısınız’ diye soracaktım ama soramadım.” 

”Artık devlet yönetilmiyor”

”-Artık devlet yönetilmiyor. Merkez Bankasına müdahale ederseniz en büyük hatayı yaparsınız. Devletin liyakatle yönetilmesi gerekir. Siyasi partiler devlet değildir. Siz devleti allak bullak edemezsiniz. Liyakati yok ederseniz, yozlaşma başlar. Devleti yönetmek zor bir şey değil. Çünkü herkesin görevi yasa ve tüzüklerle tanımlanmıştır. Bu tanımlanan görevlere o işin ehlini getirirseniz zaten başınız ağrımaz.”

”- Bunlar devleti yönetme erkini kaybetmişler. Bu millet bu iktidara güvenmiyor. Güvense parasını bankalarda dolar olarak tutmaz. Bu millet sana güvenmiyorsa orayı terk edeceksin. Şu an ‘Seçime kadar ne götürürsem kardır’ mantığı çalışıyor. İşe en iyi yapanı getireceksiniz. Bürokrasi ehil ellerde olmalı, olmayınca ülke bu hale geliyor. Devletin hafızası bürokrasidir. ”

”Asgari ücret 384 dolar olmalı”

”-Asgari ücret, dolar kuru bugün 14 lira dersek, 384 dolar olmalı, bu da şu anki kur itibarıyla 5 bin 376 lira yapıyor. Bu arada sanayicinin korunması, asgari ücretin gelir vergisinden muaf olması lazım. O zaman sanayici de 5 bin 376 liraya itiraz etmez. Aksi halde insanları açlığa mahkum edersiniz.” 

“Yoksulluğu bitirmek değil, yönetmek istiyorlar” 

“-Bunlar, yoksulluğu bitirmek değil yönetmek istiyorlar, ‘Ben sana makarna vereyim sen bana oy ver’ diyorlar. O yüzden biz kimseyi rencide etmeden yardımı o evin kadınının banka hesabına yatıracağız. Bu sigorta dalını ilk 6 ay içinde uygulamaya koyacağız. Her evde mutlaka bir sigortalı olacak, hiçbir anne çocuğunu aç yatırmayacak.” 

”-Şimdi SGK’da açık daha çok büyüdü ama Erdoğan’ın sesi çıkmıyor. Benim dönemime ait onlarca müfettiş görevlendirdiler ama hiçbir şey bulamadılar. SGK’da çok büyük açık var ama sesi çıkıyor mu? Çünkü devleti bilmiyor.” 

”-Devleti yönetenler üç adım öncesini görmeli. Bunlar önlerini göremiyor. Aile Destekleri Sigorta Projesinin yanı sıra izleyeceğimiz stratejinin diğer unsurları, üretim, güçlü bir sosyal devlet ve sürdürülebilirliktir. Bunların temeli de liyakattir. Bu 4 unsuru yapamazsanız ülkeyi düzlüğe çıkaramazsınız, biz bunları yapacağız.” 

“-İsteğimiz, ittifakın güven içinde görev yapmasıdır. İsteğimiz, Türkiye’nin bugünkü tablodan süratle çekilip çıkarılmasıdır, demokratik parlamenter sistemin güçlendirilmesi ve bir an önce hayata geçirilmesidir. Belediye başkanlarımız başarılılar, başarılarını kanıtlamaları lazım.”

”En çok başörtülü kızlarla helalleşeceğiz”

“-En çok başörtülü kızlarla helalleşmek isteriz. Hata yaptık, başörtülü kızlar üniversiteye alınmadığı zaman itiraz etmedik. O dönemin YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ile görüştük ve üniversiteye alınmalarını istedik. Kurumsal olarak bir eksiğimiz var, o nedenle bunu söylüyorum.” 

”-Eğer yolsuzluk yapmışsanız, kul hakkı yemişseniz, ben sizinle nasıl helalleşeceğim. Bunun kararını yargı verir. Yüreğinde insan sevgisi olan herkesin hesaplaşmaya açık olması lazım.” 

”Umudumuzu yeşertmeliyiz”

”-Toplumun değişik kesimlerinde ciddi rahatsızlıklar var ama hiç kimsenin umutsuzluğa kapılma hakkı yok. Her birimiz umudumuzu büyütmeli ve yeşertmeliyiz.”

”-Önümüzdeki süreçte gençler, Türkiye’nin kaderini belirleyecek. Sandığa ilk kez gidip oy kullanacak 6 milyon 300 bin evladımız var. Bunlar demokrasi, özgürlük, beraber yaşama istiyorlar. Bunlar kimlik siyasetinden rahatsızlar. Bunlar inanç siyasetinden rahatsızlar. Bunlar Türkiye’nin güzelleşmesini ve Türkiye’nin kucaklaşmasını istiyorlar. Bunu yapacağız.”

En az 10 karakter gerekli