DOLAR 32,4958 -0.03%
EURO 34,7300 -0.03%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2099791-0,15%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İYİ Parti’de ufukta seçimli olağanüstü kongre var

İYİ Parti’de ufukta seçimli olağanüstü kongre var

ABONE OL
2 Nisan 2024 02:56
Urfa Haberleri İYİ Parti’de ufukta seçimli olağanüstü kongre var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Parti tüzüğümüzün genel başkan olarak bana verdiği yetki gereği en kısa sürede olağanüstü seçimli kongremizi toplayacağız” dedi.

Akşener, parti genel merkezinde yaptığı açıklamada yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Demokrasinin en temel ölçütünün milletin hür iradesini yansıtma şartlarına sahip olabilmesi değerlendirmesinde bulunan Akyşener, “Milletin kararının üstünde bir kararın, millet iradesinin üstünde bir iradenin olmadığını söyledik. Milletimizin iradesini her zaman başımızın tacı bildik. Nitekim bu seçimlerde de milletimiz şimdiye kadar kesinleşen sonuçlara göre 1 il, 23 ilçe ve 7 belde olmak üzere toplam 31 yeri İYİ Parti’ye emanet etti” dedi.

Akşener,  2023 Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine göre sandığa katılım oranının düşüş olduğunu, vatandaşların tepkisini sandığa gitmeyerek gösterdiğini ifade etti. Akşener, “Geride bıraktığımız seçimlerle birlikte milletimizin iki yumruk arasına sıkıştırılmaktan ne kadar yorulduğunu bir kez daha görmüş olduk. 2023 yılındaki seçime göre milletimizin sandığa katılım oranındaki büyük düşüşü hiçbir siyasi görmezden gelemez. Milletimiz bu seçimlerde alışılmış kutuplaşma alanlarına, ‘sen şucusun, ben bucuyum”’ ayrıştırmalarına ve kendi gündeminde olmayan suni kavgalara mecbur olmadığını sandığa gitmeyerek gösterdi” diye konuştu.

“Esaslı mesaj iktidara”

Seçmenin en esaslı mesajı iktidara verdiğini anlatan Akşener, şunları kaydetti:

“Şüphesiz ki milletimiz bu seçimlerde en esaslı mesajını da iktidara verdi. Yıllardır ekonomide yaşadığımız çöküşü engelleyemeyen basiretsizliğe ‘artık yeter’ dedi. Yıllardır yanlış politikalarda ısrar eden ciddiyetsizliğe ‘artık yeter’ dedi. Yıllardır hak yiyen, hakka giren, hukuku çiğneyen adaletsizliğe ‘artık yeter” dedi. Ez cümle milletimiz yıllardır ülkemizi makulde buluşturma fırsatını geri tepen Sayın Erdoğan’a ‘artık zorundasın’ dedi.”

Akşener, her konuşmasında çağrılar yaptığını, ancak iktidarın bunları geçiştirdiğini ifade ederek,  “Nitekim dün akşam milletin gerçekleri karşısında AK Parti’nin eriyen oylarıyla yüzleşti. Kendisi umarım ki artık çağrılarımızın arkasında sadece milletin sesi olduğunu anlamıştır. Umarım ki artık millete rağmen siyaset yapamayacağını öğrenmiştir” dedi.

Seçimli olağanüstü kongre  

İYİ Parti olarak seçim sonuçlarına ilişkin muhasebeyi ve özeleştiriyi yapacaklarına anlatan Akşener, şöyle konuştu:

“Elbette siyaset kurumu olarak sandıklardan çıkan mesajı duymak hepimizin görevidir. Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik bir devlet olma vasfı gereğince İYİ Parti olarak biz de üzerimize düşen sorumluluğu alacağız. Her zaman yaptığımız gibi seçim sonuçlarına ilişkin muhasebemizi ve öz eleştirilerimizi yapacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da milletimizin bize vermiş olduğu mesaj ve bizim için çizdiği istikamet doğrultusunda gereken adımları atacağız..

Nitekim tam da bu sebeple parti tüzüğümüzün genel başkan olarak bana verdiği yetki gereği en kısa sürede olağanüstü seçimli kongremizi toplayacağız. Milletimizin her bir ferdi şundan emin olsun ki; sandıkta açıkça ortaya konan iradeyle Türkiye için hak arayışında, huzur arayışında ve refah arayışında İYİ Parti dün olduğu gibi bugün de milletin önünde veya arkasında değil, her zaman milletin yanı başında olacaktır”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli