DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 21748980,77%
Şanlıurfa
20°

HAFİF YAĞMUR

04:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Japonya, kendi ticarî uçağını yapmaya hazırlanıyor

Japonya, kendi ticarî uçağını yapmaya hazırlanıyor

ABONE OL
29 Mart 2024 04:19
Urfa Haberleri Japonya, kendi ticarî uçağını yapmaya hazırlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japonya’nın bir önceki yerli girişim Mitsubishi SpaceJet’in projesinin başarısızlığa uğramasından bir yıl sonra kendi ticarî uçak programını geliştirme hedeflerini canlandıracak planlar üzerinde çalıştığı bildirildi.

Ulusal yayın kuruluşu NHK’ya göre, Japonya Ticaret Bakanlığı, SpaceJet programının neden başarısız olduğuna dair bir analiz de içeren yerli havacılık ve uzay sektörüne yönelik bir stratejik plan taslağı açıkladı.

Mitsubishi Heavy Industries (MHI), SpaceJet programını Şubat 2023’te, hizmete girmesine ilişkin çeşitli zorlukları kabul ederek, programı resmen sonlandırmıştı.

“Mitsubishi Bölgesel Jet” olarak bilinen SpaceJet projesi 2008 yılında başlamıştı ve Japonya’nın 40 yılı aşkın süredir ilk ticari uçak programı olacaktı. Uçak, hiçbir güvenlik sorunu olmadan 3 bin 900 saat test uçuşu yapmıştı.

Japon hükümeti, yeni bir stratejik planla, uluslararası işbirliği ve daha güçlü kamu-özel sektör ortaklığı yoluyla “kalkınma yeteneklerini geliştirmeyi” hedefliyor.

Basında yer alan haberlere göre, hükümet, hidrojen gibi alternatif enerji kaynaklarıyla çalışacak “yeni nesil uçaklarla” 2035 yılına kadar ticarî uçak programını başlatmayı planlıyor.

Tokyo, bu amaçla, havacılık ve enerji sektörü yöneticilerinden oluşan bir çalışma grubu oluşturdu.

Japon Ticaret Bakanlığı Havacılık ve Savunma Bölümü Direktörü Matsuo Kuremura, Japonya’nın Batılı uçak üreticilerinin tedarikçisi olmanın ötesinde “kârlı ve değer sağlayan alanlara” girmesi gerektiğini söyledi.

Kuremura, hükümetin yeni girişime yaklaşık 5 trilyon yen (33 milyar dolar) yatırım yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

MHI 2023 yılında SpaceJet’i hurdaya çıkardığında yeni teknoloji kullanarak gelecekteki uçak geliştirme programlarıyla ilgilenebileceğini belirtmişti.

Grup ayrıca, SpaceJet programından elde edilen kazanımların, “uçak üretimini tamamen ülkeye geri döndürmeyi amaçlayan” Japonya’nın havacılık sektörüne katkıda bulunacağını bildirmişti.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli