DOLAR 32,5780 0.08%
EURO 35,0145 0.39%
ALTIN 2.418,82-0,16
BITCOIN 2092317-3,50%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kamboçya Hindistan’dan dört kaplan ithal edecek

Kamboçya Hindistan’dan dört kaplan ithal edecek

ABONE OL
20 Şubat 2024 01:12
Urfa Haberleri Kamboçya Hindistan’dan dört kaplan ithal edecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamboçya Çevre Bakanlığı, ülkedeki büyük kedi nüfusunu yeniden canlandırmak amacıyla Hindistan ile imzalanan bir anlaşma kapsamında bu yıl dört kaplan ithal etmeye hazırlanıyor.

Çevre Bakanlığı sözcüsü Hvay Atitya, bugün yaprığı açıklamada, ithal edilecek kaplanın türünü belirtmedi, ancak bir erkek ve üç dişinin “2024 yılı sonuna kadar Kamboçya’ya gelebileceğini” söyledi.

Kamboçya ormanları, eskiden onlarca Çinhindi kaplanına ev sahipliği yapıyordu, ancak çevreciler yoğun kaçak avcılığın türleri yok ettiğini belirtiyor.

Kamboçya’da bir kaplan en son 2007 yılında otomatik kamerayla görüntülenmiş ve 2016 yılında ülkede “işlevsel olarak soyu tükenmiş” olarak ilan edilmişti.

Bakanlık Sözcüsü, kedigillerin doğaya geri salınmadan önce alışmaları için batıdaki Koh Kong eyaletinde bulunan Tatai vahşi yaşam koruma alanındaki 90 hektarlık ormana gönderileceğini söyledi.

Yetkililer, bu hafta, yaban hayatını, özellikle de kaplanların avladığı geyik ve yaban domuzu gibi hayvanları izlemek için Cardamom Dağları koruma alanına bir kilometre aralıklarla 400’den fazla kamera yerleştirmeye başladı.

Hvay Atitya, kameralar tarafından sağlanan bilgilerin “kaplanların üremesine yardımcı olacağını” söyledi. Sözcü, proje sorunsuz ilerlemesi halinde beş yılda 12 kaplan daha ithal edileceğini de sözlerine bildirdi.

Ormansızlaşma ve kaçak avlanma Asya’daki kaplan sayısını büyük ölçüde azalttı. Kamboçya, Laos ve Vietnam, yerli kaplan nüfuslarını kaybetti. Tayland’da vahşi doğada 200’den az, Burma’da ise 23 kaplan kaldı.

Kamboçya ve Hindistan, 2022 yılında, kaplanların ve yaşam alanlarının restorasyonu konusunda bir mutabakat zaptı imzaladı.

Büyük bir koruma kampanyasının ardından geçen yıl yayınlanan resmî rakamlara göre, Hindistan’daki vahşi kaplan nüfusunun yaklaşık 3 bin 600 bireyden oluştuğu tahmin ediliyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli