DOLAR 32,1972 0.05%
EURO 34,9704 -0.07%
ALTIN 2.508,44-0,06
BITCOIN 22445842,72%
Şanlıurfa
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Karadeniz koridoru uzlaşması son dakika iptal edildi’ iddiası

‘Karadeniz koridoru uzlaşması son dakika iptal edildi’ iddiası

ABONE OL
16 Nisan 2024 16:08
Urfa Haberleri ‘Karadeniz koridoru uzlaşması son dakika iptal edildi’ iddiası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ukrayna, Rusya ve Türkiye’nin Karadeniz’de deniz taşımacılığı anlaşması için görüşmelerde bulunduğu, olası anlaşmanın ise son dakika sorunu nedeniyle gerçekleşmediği iddia edildi.

Ukrainska Pravda’nın Reuters’i kaynak gösterdiği habere göre, Ukrayna, Rusya ve Türkiye’nin Karadeniz’de seyrüsefer güvenliği konusunda görüşmeler yaptı ve Mart sonunda açıklanacak bir anlaşma üzerinde müzakereler yürütüldü.

Ajansın dört kaynağa dayandırdığı haberde, Kiev ve Moskova arasındaki anlaşmanın hazır hale geldiğini ve yerel seçimlerden bir gün önce, 30 Mart’ta açıklanmasının planlandığı iddia ediliyor.

Ancak, ajansın açıklamadığı kaynaklar “son dakikada Ukrayna’nın aniden çekildiğini ve anlaşmanın iptal edildiğini” söyledi. Bu geri çekilmenin nedeni henüz bilinmiyor.

Habere göre, uzlaşma metni, Moskova ve Kiev’in Karadeniz’deki ticari gemiler için güvenlik garantileri sağlamasını, boş olmaları ya da askeri olmayan kargo olarak beyan edilmeleri halinde gemilere saldırmama, el koymama ya da arama yapmama taahhüdünde bulunmalarını öngörüyordu.

Anlaşma taslağında “Bu garantiler savaş gemileri, askeri mal taşıyan sivil gemiler (uluslararası misyonlar çerçevesinde taraflarca mutabık kalınan deniz taşımacılığı hariç) için geçerli değildir” deniyor.

Hem Ukrayna hem de Rusya için Karadeniz, dünya pazarlarına tahıl, gübre ve petrol sevkiyatı için önemli bir güzergâh.

Temmuz 2022’de Rusya’nın Ukrayna’nın Karadeniz limanlarını tamamen işgal etmesinin ardından Türkiye ve BM, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin kurulmasına yardımcı oldu.

Anlaşmanın bir parçası olarak Ukrayna, yaklaşık 33 milyon ton tahılı Karadeniz üzerinden Tahıl Koridoru olarak adlandırılan yolla güvenli bir şekilde ihraç edebildi. Ancak Temmuz 2023’te Rusya, şartlarının yerine getirilmediğini iddia ederek anlaşmadan çekildi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli