DOLAR 32,8957 0.21%
EURO 35,3286 0.51%
ALTIN 2.462,850,51
BITCOIN 2053413-2,85%
Şanlıurfa
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Karantinada Yaşananlar… (Video)

ABONE OL
4 Temmuz 2020 18:57
Urfa Haberleri Karantinada Yaşananlar… (Video)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Normalleşme süreci ile birlikte vatandaşların koronavirüs tedbirlerine riayet etmemesi ile birlikte Şanlıurfa genelinde her geçen gün pozitif vakalarla birlikte karantinaya alınan ev, bina,mahalle ve işyerlerinde artmaya başladı

Şanlıurfa Pandemi kurulu tarafından her gün yapılan açıklama ile vakaların artışı nedeniyle kent genelinde maske takma zorunlucu getirilerek tedbirlere uymayanlara para cezası kesiliyor.

Vakalarla birlikte karantinaya alınan ev, bina, mahalle ve işyerleri sayısının her geçen gün artması Şanlıurfa genelinde vatandaşların taziye, düğün, ev ve ziyaret hasta ziyaretleri ile birlikte yoğunluğun olduğu alanlardan uzak durmaları noktasında sürekli uyarılar yapılıyor.

Sıcakların artması ile beraber vatandaşların maske takmaları ve sosyal mesafe uymaları konusunda uyarılırken karantinaya alınan yerlere giriş ve çıkışlar yasaklanıyor. Testi pozitif çıkanlar belirlenen hastanelerde karantinaya alınırken, temas ettiği, görüştüğü ve ailesi ile birlilikte kaldığı evin sakinleri de testten geçiriliyor.

Karantinaya alınan ev, bina ve mahalleler 14 gün süreyle giriş ve çıkışlara kapatılıyor. Buralarda ikamet eden vatandaşlar sağlık ekipleri tarafından, baş, boyun, eklem ağrısı veya buna benzer şikayetleri var mı diye gün aşırı kontrol edilerek bilgi alınıyor. İhtiyaçları ise muhtarlar aracılığı ile belediyeler tarafından karşılanıyor ve dezenfekte ediliyor.

Tedavileri yapılarak testleri negatif çıkanlar tedavi gördükleri hastaneden evlerine gönderilerek evlerinde 14 gün süreyle karantinada tutuluyorlar.evdeki karantina süresinde aile bireyleri ile aynı ortamı paylaşmaması, aynı masada yemek yememesi, maske takması , hijyen ve sosyal mesafeyi koruması isteniyor.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Celal Çalışır, negatif olup karantina amaçlı evde kalması gerekenlerin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar var; aile bireyleri ile zorunlu durumlar dışında temas etmemelerini istiyoruz. Eğer bir temas söz konusu ise öncelikle sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek ve kesinlikle maske kullanarak iletişim kurmalıdırlar. Eğer bu şekilde yapmaz ise bir şekilde sosyal mesafeyi ihlal edebilir ve virüsü yayabilir. Bu nedenle aileden ayrı yemek yemeli ve yalnız kalmalıdır’’ ifadelerini kullandı.

Enfeksiyon uzmanı çalışır ‘’ test sonucu negatif çıkan ve herhangi bir semptom göstermeyenleri evlerde karantinaya alıyoruz .bunun sebebi eğer ilerleyen günlerde bir semptom gösterirse tespitinin kolay olması ve diğer bireylere bulaştırmasını engellemek içindir. Bu açıdan 14 günlük süreye çok dikkat etmeliyiz. Karantina da bulunan vatandaşların sağlık koşulları 14 gün boyunca kontrol edilir, bir baş ağrısı, boyun ağrısı, eklem ağrısı veya buna benzer şikayetleri var mı diye sorulur. Eğer iş yoğun değilse direk olarak gidilir, durum kontrol edilir. Eğer yoğunluk var ise azından bu tür şikayetlerin olup olmadığı telefon ile sorulabilir. Telefonda bir şikayet iletildiği zaman en yakın sağlık kuruluşuna yönlendiriyoruz’’ dedi

Bahçelievler mahallesi muhtarı Mehmet karadaş karantina altına binalarda kalanlar ihtiyaçlarını bizlere bildiriyorlar. Bizlerde belediyeye bildiriyoruz. yardımlar belediyeler tarafından gönderilerek kaplarına kadar bırakılıyor.” dedi

 

En az 10 karakter gerekli