DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22301870,20%
Şanlıurfa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Keçiler çoğalınca Belediye Başkanı sahiplendirme kampanyası açtı

Keçiler çoğalınca Belediye Başkanı sahiplendirme kampanyası açtı

ABONE OL
6 Nisan 2024 14:40
Urfa Haberleri Keçiler çoğalınca Belediye Başkanı sahiplendirme kampanyası açtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İtalya’nın Sicilya adasının kuzeyindeki Alicudi adasında yaşayan halk, beklenmedik bir sorunla karşı karşıya. Bu 5 km²’lik küçük adanın sadece yüz kişilik nüfusu ve 600 keçisi var. Bu sorun, yerel yetkilileri çileden çıkarıyor.

Adada insanlarda altı kat fazla keçi var ve adanın yüksek kesimlerinde yeterli yiyecek bulamayınca insanların oturduğu kesimlere, yerleşim bölgelerine göç etti.

Keçiler, evlerin yakınlarında hem bitki örtüsüne hem de alçak taş duvarlara zarar vererek büyük hasara yol açıyor. Hatta kendilerini ada sakinlerinin evlerine “davet” ederek bahçelerine ve hatta evlerine giriyorlar.

Alicudi halkı bu durumdan bıkmış durumda. Ada sakinlerinden gelen talepler üzerine Belediye Başkanı Riccardo Gullo ile Tarım, Kırsal Kalkınma ve Akdeniz Balıkçılık Bakanlığı bu soruna hayvanlara saygılı bir çözüm buldu: hayvanları sahiplendirmek ve isteyen çiftçilere ücretsiz vermek.

Belediye Başkanı Riccardo Gullo, “Şimdiden birkaç talep aldık, bunların arasında komşu adada birkaç keçi almak isteyen bir çiftçi de var […]. [Eğer birileri keçi evcilleştirme becerisine sahipse, bu sorunu kontrol altına almanın daha güzel ve insancıl bir yolu olabilir” diyor

Ada sakinleri Alicudi’deki keçi sayısı konusunda umutsuz. Barına bir keçinin girdiğini gören Gloria, İngiliz medyasına verdiği demeçte, ilk başta “biraz cazip geldi ama sonra birini ısırırlar mı diye endişelenmeye başladık” dedi.

Ancak Belediye Başkanının planının uygulanabilirliği konusunda çekinceleri var ve “lojistik bir çözümün” olmamasından üzüntü duyuyor.

Riccardo Gullo, “Hayvanları kesmeyi kesinlikle düşünmüyoruz, bu yüzden onları sahiplendirme fikrini teşvik ediyoruz” diye konuşuyor.

Belediye Başkanı, İngiliz medyasına verdiği demeçte, “Herkes keçi için başvurabilir, çiftçi olmanız gerekmiyor ve hayvan sayısında herhangi bir kısıtlama yok” diyor.

Keçiler adanın yükseklerinde yaşıyor, ancak sayıları arttığından yeterli besin bulamayınca fazla yerleşim alanlarına girmeye başladı.

Uzmanlar, keçilerin kitle halinde bölge sakinleriyle yakın temas halinde olmasının sağlık risklerine yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli