DOLAR 33,0885 0.03%
EURO 36,0814 0.2%
ALTIN 2.558,940,33
BITCOIN 22514151,54%
Şanlıurfa
36°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KELAYNAKLAR ARTIYOR

ABONE OL
1 Şubat 2018 17:57
Urfa Haberleri KELAYNAKLAR ARTIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KELAYNAK SAYISI 240’A ULAŞTI

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, nesli tehlike altında olan kelaynakların sayılarının artırılması çalışmaları kapsamında, 2001’de 42 olan kelaynak sayısının 2017’de 240’a ulaştığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce nesli tehlike altında olan kelaynakların sayısının artırma çalışmaları sürdürülüyor.

Göç dönemi öncesinde yetiştirme merkezine alınan kelaynaklar sadece üreme dönemlerinde serbest bırakılıyor. Bu yıl 14 Şubat 2018’de tabiata bırakılacak kelaynaklar, yaklaşık 6 ay sürecek üreme dönemlerinin ardından tekrar yetiştirme merkezine alınacak.

2001’de 42 olan kelaynak sayısı bu yıl 240’a ulaştı. Geçen yıl 47 kelaynak yavrusu dünyaya geldi. Bakanlık, 1977’de Şanlıurfa Birecik’te kurduğu 3 yetiştirme merkezi ile kelaynakları korumaya devam ediyor.

Baharın ve bereketin simgesi olan ve dış görünüşleri ile erkek ve dişileri ayırt edilemeyen kelaynakların cinsiyet belirleme çalışmaları ise sürdürülüyor. Bu değerli kuş türünün erkek ve dişileri ancak genetik analiz ile tespit edilebiliyor.

Gelecek yıllarda bu analizlerden elde edilen veriler ışığında kelaynakların üreme ve yavru büyütme davranışları daha detaylı incelenebilecek.

Türkiye’nin önemli kuş türlerinden olan kelaynakları dünyaya tanıtmak amacıyla yetiştirme merkezleri içerisinde yerli ve yabancı turistler için hizmete alınan ziyaretçi merkezi ile turistlere kelaynakların yanı sıra Fırat Nehri ve Birecik’in kuş varlığı bakımından da önemi anlatılıyor.

2007’de yetiştirme merkezinde hizmete sunulan kapalı devre kamera sistemi sayesinde ziyaretçi merkezine gelen ziyaretçiler, kuşları rahatsız etmeden izleyebiliyor. Bu görüntüler internetten de sürekli yayınlanıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, kelaynaklara 2008’de ilk defa uydu takip cihazı takılarak göçe gönderilmeye başlandığını ifade etti.

Türkiye’nin önemli kuş türlerinden olan kelaynakları yetiştirme merkezlerinde yerli ve yabancı turistler için oluşturulan ziyaretçi merkezi ile turistlere kelaynakların yanı sıra Fırat Nehri ve Birecik’in kuş varlığı bakımından önemi anlatılıyor.

Ziyaretçiler kapalı devre kamera sistemi sayesinde kuşları rahatsız etmeden izleyebiliyor ve bu görüntüler internetten de yayınlanıyor.

 

En az 10 karakter gerekli