DOLAR 28,9270 0.04%
EURO 31,7993 0.03%
ALTIN
BITCOIN 10988801,52%
Şanlıurfa
10°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kılıç, kısa Vade Çalışmalarından Bütün Esnaflar Faydalanabilir

ABONE OL
22 Nisan 2020 20:08
Urfa Haberleri Kılıç, kısa Vade Çalışmalarından Bütün Esnaflar Faydalanabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tecrübeli Mali müşavir Mustafa Kılıç, Kısa çalışma ödeneği bir çok esnafa fayda sağlayacağını söyledi.

Mali müşavir Mustafa Kılıç, açıklamada; Kısa çalışma ödenekleri, değiştirilen şartlar çerçevesinde, son 3 yıl içerisinde en az 450 gün primi olan ve son 60 gündür iş sözleşmesi bulunan kişilere yapılıyor.
İŞKUR bugünlerde yapılan başvurulardaki işçi listesini bu koşulların varlığı açısından kontrol ediyor ve işverenlerden işçilere ait IBAN bilgilerini istiyor. Kısa çalışma başvurularında uygunluk tespiti beklenmeden ödemelerin yapılması yönünde düzenleme yasalaştığı için İŞKUR uygunluk tespiti beklediği başvurularda artık tespiti beklemeden işlemlere devam ettiğini aktaran Kılıç.
ÜCRETSİZ İZİN İŞLEMLERİ
16 Nisan 2020 tarihinden sonra geçerli olmak kaydıyla firmaların sgk lı personellerine ücretsiz izin çerçevesinde ücret desteği başlayacağını ifade eden Kılıç,
Meclisten geçen düzenlemede kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçilerin işveren tarafından ücretsiz izne çıkartılabileceği ve ücretsiz izin süresi boyunca günlük 39,24 TL nakdi ücret desteği sağlanacağı hüküm altına alındı.
Dolayısıyla işverenler hangi işçilerin kısa çalışma ödeneğine hak kazanmadığını İŞKUR’lardan öğrenirlerse bu durumdaki işçilerine bu yönde bilgi vererek nakdi ücret desteği için başvuru aşamasına geçebilirler” dedi.

En az 10 karakter gerekli