DOLAR 32,4958 -0.03%
EURO 34,7300 -0.03%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2099791-0,15%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kırgızistan’da ‘büyük bir suikast planının engellendiği’ açıklandı

Kırgızistan’da ‘büyük bir suikast planının engellendiği’ açıklandı

ABONE OL
25 Mart 2024 12:25
Urfa Haberleri Kırgızistan’da ‘büyük bir suikast planının engellendiği’ açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kırgızistan’da, yolsuzluğa bulaşmış ve bir zamanlar güçlü olan eski gümrük yetkilisi Rayimbek Matraimov’un ülke liderine suikast düzenlemek üzere silahlı suçlulardan oluşan bir çete kiraladığı öne sürüldü.

Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Kanybek Tumanbayev tarafından dile getirilen iddia, Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi’nin (GKNB) Kırgızistan’da suikast planladığı söylenen uluslar arası bir organize suç grubunun üyesi olduğu iddia edilen beş kişinin tutuklandığına ilişkin duyurusuyla birlikte geldi. İddia edilen bu komplo ile özellikle kimin hedef alınacağı belirtilmedi.

GKNB, Bişkek’te tutuklanan grubun Azerbaycan vatandaşı olduğunu açıkladı. Güvenlik teşkilatı tarafından yayınlanan tarihsiz görüntülerde, özel kuvvetler birliklerinin Bişkek’te bir sokakta arabalarından indirildikten sonra gözaltına alınan kişileri yere yatırdıkları görülüyor. Dağıtılan fotoğraflarda da beşlinin bellerine kadar soyulduğu ve GKNB’nin merkezindeki bir koridorda yüzlerinin duvara bastırıldığı görülüyor.

İadesi istendi

Güvenlik birimleri, ayrıca şu anda bu ülkenin başkenti Bakü’de bulunduğu anlaşılan Matraimov’un tutuklanması ve iadesi için Azerbaycan’a bir talepte bulunduğunu bildirdiler

GKNB’den yapılan açıklamada, “Azerbaycanlı meslektaşlarımız Matraimov’un tutuklanması ve Kırgızistan’a iade edilmesi konusunu değerlendiriyorlar” denildi.

Ne Matraimov ne de bilinen herhangi bir ortağı bu suçlamalar hakkında kamuoyuna herhangi bir açıklama yaptı.

Kırgız yetkililer Matraimov tarafından hazırlandığı iddia edilen komployu, hükümetin organize suçların kökünü kazımaya yönelik devam eden çabalarına karşı bir girişim olarak nitelendirdi.

GKNB başkanı Kamçıbek Taşiyev, Ekim ayında çetelerin ünlü ismi Kamçıbek Kolbayev’in öldürülmesinin ardından organize suç örgütlerine meydan okumuştu: “Suç unsurlarına sesleniyorum: yasaları çiğnemeyin. Bundan böyle ülkemizde hırsızlar, organize suç gruplarının liderleri, suç örgütleri olmayacak.”

Matraimov’a gelince, servetindeki düşüş çok derin oldu. Yolsuzlukla mücadele aktivistlerinin büyük bir kaçakçılık operasyonu sayesinde elde ettiğini söylediği servetini 2020 yılına kadar Kırgızistan’daki siyasi yaşam üzerinde güçlü bir etkiye sahip olmak için kullandı.

“Hapse atılacak”

Şimdiki Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Ekim 2020’de sokak protestolarının kargaşası arasında hapisten çıktıktan kısa bir süre sonra, destekçilerinden oluşan bir kalabalığa duygu yüklü bir konuşma yaptı ve Matraimov’u hapse atacağına dair söz verdi.

“Rayim-Million tutuklanacak. Henüz devlet işlerini tam olarak yönetmeye başlamadım. Ama girer girmez onu tutuklayacağım” diyen Caparov, Matraimov’un yaygın olarak kullanılan lakabını kullandı.

Başlangıçta Matraimov’a karşı temkinli davranıldı, ancak bu durum Ocak ayında Taşiyev’in hükümetin eski gümrük memurunun hatırı sayılır mal ve mülklerine el koymaya hazırlandığını açıklamasıyla dramatik bir şekilde değişti. Matraimov aynı zamanda “bir kişiyi zorla hürriyetinden yoksun bırakmak” gibi suçlamalarla aranan bir kişi ilan edildi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli