DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN
BITCOIN 11416032,03%
Şanlıurfa
14°

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

kız çocuğunun istismar edilmesi

ABONE OL
17 Temmuz 2020 16:35
Urfa Haberleri kız çocuğunun istismar edilmesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şırnak’ta 14 Temmuz günü bir uzman çavuşun 13 yaşındaki bir kız çocuğunu istismar etmesi HDP Milletvekilleri Hüseyin Kaçmaz, Nuran İmir ve Hasan Özgüneş tarafından TBMM gündemine getirilmişti.

Şırnak olayı ile ilgili olarak bugün HDP Şanlıurfa il teşkilatı da bir açıklama yapıldı. Açıklama yapılırken, aralarında HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşü Sürücü’nün bulundu. Yapılan açıklamada, “İnsanlık olarak utanç duyduğumuz, dile getirirken bile tüylerimizin ürperdiği, vahşetle ancak tanımlanabilen ve nefretle kınanması gereken bir gündemle toplanmış bulunuyoruz. Evet bilindiği gibi, Şırnak’ta bir çocuğun bir uzman çavuş tarafından cinsel saldırıya maruz kalması ve akabinde benzer bir olayında Batman’da yaşanması, ‘artık yeter’ diyerek tepkimizin açığa çıkacağı bir aşamaya gelinmiştir. Gelinen boyutta yaşanılan insanlık dışı bu olayları her şeyden önce değerlendirirken dar bir bakış açısından ziyade bütünlüklü bir tarzla ele almamız gerektiğini ciddiyetle belirtebiliriz. Çünkü bu olayların oluşumlarında toplumsal, siyasal ve hukuki nedenler temel unsurlar olarak ele alınmalıdır. Bu anlamda çözüm yöntemi ve mücadele tarzı da bu çerçevelerde alınacak tedbirlerle ancak mümkün olacaktır. Ne yazık ki mevcut iktidar son dönemlerde cinsel istismar suçlamalarıyla ilgili 103.maddede yer alan bazı değişiklikleri gündeminde tutuyor olması vahim ve kaygı vericidir. Aynı yasa tasarısı 2016 da meclise getirilmek istenildi. O dönemde de iktidar kendine göre küçük yaşta evlilikte verilen cezalandırmaları ortadan kaldırmak istiyordu. Yani bir cezasızlık söz konusuydu. Bu anlamda faillerin genel olarak ‘nasıl olsa cezası az yada rızası vardı’ gibi söylem ve düşüncelere girmesi suçun meşru bir statü kazanmasına yol açtı. Çok iyi bilinmelidir ki bu yönlü düzenlemeler ve yasa tasarısı var olduğu müddetçe bu tür olaylarda yaşanacak ve artacaktır. En son yürürlüğe konulan infaz yasasındaki bazı değişiklikler bile bir çok taciz ve tecavüz failinin serbest bırakılmasına yol açmıştır. Suçlulara caydırıcı, cezalandırıcı düzenlemelerin yapılması gerekirken bunun tersinin yapılması istismar olaylarının toplumda sık sık yaşanmasında zemin oluşturmaktadır.” denildi.

Açıklamanın devamında, “ Toplanmamızdaki temel amaç sadece bir kınama olmayıp, çocuklarımızın yalnız olmadığını göstermenin de aynı zamanda mesajını vermiş bulunmaktayız. Bu durum sadece bir çocuğa yönelik bir saldırı olmayıp Türkiye’de Türkiye halklarına sistematik olarak, uygulanan bir saldırının sonucudur. Bu saldırıların sistematik bir hal almasının temel nedeni ise faillerin iktidar tarafından korunmasıdır. Çocuğa karşı cinsel sömürü ve istismarın önlenmemesi siyasi iradeden yoksun bu hükümetin uygulamaya çalıştığı düzenlemelerle cinsel istismarı ve tecavüzü toplum ve yargı nezdinde meşrulaştırma girişimidir” ifadeleri kullanıldı

En az 10 karakter gerekli