DOLAR 31,1669 0.06%
EURO 33,7803 -0.11%
ALTIN 2.040,560,38
BITCOIN 17857982,79%
Şanlıurfa

AÇIK

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

KOÇBAŞLI MEZARTAŞI MÜZE’DE

KOÇBAŞLI MEZARTAŞI MÜZE’DE

ABONE OL
27 Mayıs 2022 15:46
Urfa Haberleri KOÇBAŞLI MEZARTAŞI MÜZE’DE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Tunceli’de bir mezarlıktan çalınan Tescilli tarihi koçbaşlı mezar taşı, müze yetkilileri ve güvenlik güçlerinin yaptığı çalışma sonucu bir köyde bulunarak müze müdürlüğüne getirildi.

Tunceli merkez Çılga Köyü’nde tescilli bir mezarlık alanı içinde bulunan tarihi koçbaşlı mezar taşı 2021 Kasım ayında kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce çalındı.

Olayın duyulmasının ardından Tunceli Müze Müdürlüğü, Cumhuriyet Başsavcılığı ve güvenlik güçleri taşın bulunması için çalışma başlattı. 6 ay süren çalışmalar sonucu bir vatandaşın ihbarıyla çalınan mezar taşının Hozat İlçesi’ne bağlı Buzlupınar Köyü’nde olduğu tespit edildi.

Güvenlik güçleriyle köye giden müze yetkilileri mezar taşını alarak Tunceli Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Tunceli Müze Müdürü Kenan Öncel, “ 6 aylık çalışmada Koçbaşlı mezar taşımızın nerelere gidebileceği, nerelerde saklanabileceği konusunda güvenlik güçlerimiz geniş bir çalışma başlattı. Koçbaşlı Mezar taşının Hozat İlçesi Buzlupınar Köyü’ne olduğunu tespit ettik. Biz eserimizi sapasağlam bulup tekrar müzemize getirdiğimiz için mutluyuz. Tunceli’de kültür tarihi açısından koç ve atbaşlı mezar taşları önemli bir yere sahip. Bölgenin yaşamını, mezar kültürünü en güzel anlatan örnekler bunlar. Neredeyse ilimizin tamamında bütün mezarlıklarımızda bunları görüyoruz. Günümüzde bu mezar taşları hala yapılmakta” ifadesini kullandı.

Çalınan mezar taşının 1950’li yıllara ait olduğu öğrenildi.

En az 10 karakter gerekli