DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1569810-1,37%
Şanlıurfa

KAPALI

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Küçük Şanlıurfa’nın Adayıyım”

ABONE OL
7 Haziran 2019 13:47
Urfa Haberleri “Küçük Şanlıurfa’nın Adayıyım”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım, İstanbul’da yaşayan Şanlıurfalıların oyuna talipli olduğunu söyledi

Şanlıurfa’ya gelen AK Parti İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım, İl başkanlığını ziyaretin ardından Şanlıurfa Büyükşehir belediye başkanlığına geçti.

Şanlıurfa Büyükşehir belediye başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile birlikte kameraların karşına geçen Binali Yıldırım:”İstanbul’da yaşayan 130 bin Urfalının oyuna talibim, büyük Şanlıurfa’dayız birde küçük Şanlıurfa var İstanbul’da ben küçük Şanlıurfa’nın adayıyım” dedi.

Şanlıurfa’nın Göbeklitepe ile bilinin dünyanın en eski tarihine sahip bir şehir olduğunu ifade eden Yıldırım, açık hava müzesidir, 2018 yılından UNESCO kalıcı listesine girmesi ve Cumhurbaşkanı tarafından 2019 Göbeklitepe yılı ilan edildi. Göbeklitepe insanlığını var olduğu günden bugüne bütün uygarlıkları bünyesinde barındıran muazzam bir hazine bir açık hava müzesidir. Göbeklitepe Şanlıurfa’nın ne kadar değişik kültürlere, dinlere, inançlara ev sahipliği yapmış hoşgörünün hakim olduğu bir şehirdir” ifadelerini kullandı.

Bir kısım Erzincanlının yaşadığı kendi evine kendi ailenizin yanına hoş geldiniz diye göze başlayan Şanlıurfa Büyükşehir belediye başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, İstanbul bir gönül şehridir Gönül insanının İstanbul’a çok yakışacağını” ifade etti.

Büyükşehir belediye başkanı Beyazgül, İnsanoğlunun avcı toplumdan yerleşik topluma geçmesi ve yurt edinmesi mevcut Arkeolojik bilgilere göre 12 bin yıl önce Şanlıurfa’da başlamıştır. Şanlıurfa arkeolojik bilgilere göre dünyanın en eski şehridir. Şanlıurfa merkeze 18 kilometre mesafede bulunun ve 100 yılın en önemli arkeolojik keşfi kabul edilen Göbeklitepe, mimarlığın resmin ve hayvanlığın evcilleştirilmesinin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Cumhurbaşkanı tarafından 2019’un Göbeklitepe yılı ilan edilmesi ile yerli ve yabancıların ziyaretçilerin ilgi odağını olmuştur” dedi

En az 10 karakter gerekli