DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1569810-1,37%
Şanlıurfa

KAPALI

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kürt Rabıtası’nın Şanlıurfa’da bir Çalıştay düzenlendi

ABONE OL
19 Aralık 2018 15:33
Urfa Haberleri Kürt Rabıtası’nın Şanlıurfa’da bir Çalıştay düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Şanlıurfa’da Fırat Doğusunda yaşanan gelişmeleri tartışmak ve değerlendirmek maksadıyla Suriye Bağımsız Kürt Rabıtası’nın organizasyonuyla bugün Şanlıurfa’da bir Çalıştayı düzenlendi.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada Fırat Harekatı, Zeytin Dalı Harekatı ardından bu sefer Fırat’ın Doğusuna operasyonun yapılacağı ve sınırlarımızı orada bulunan terör örgütü mensuplarından temizleyeceklerini açıklamıştı. Tüm bu gelişmelerin ardından Şanlıurfa’nın Akçakale ve Ceylanpınar sınır ilçelerine askeri hareketlilik yaşanmaya devam ediyor. Bölge halkının da oldukça destek verdiği operasyona Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilerde tam destek ile operasyonun yapılmasını istiyorlar. Yapılacak operasyonlarla temizlenecek bölgelerde daha önceden yaşayan mülteciler için bir geri dönüş umudu olacak. 2016 yılında kurulan  “Bağımsız Kürt Rabıtası” olarak da adlandırılan Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği, üyeleri, temsilcileri ve kanaat önderleri bir Otel’de yapılan Çalıştay’da bir araya geldiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ansızın girebiliriz sözleri sonrası toplanan “Bağımsız Kürt Rabıtası” operasyona destek verdiklerini ve operasyonlar sonucunda terör örgütünden temizlenen topraklara yani oluşan boşluğa kimlerin getirilmesi ve izlenilecek yol konusunda fikir alışverişinde bulundular. Yapılan çalıştay ile ilgili basın mensuplarına açıklama yapan Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği sözcüsü Abdülaziz Temo,”Bugün Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği, olarak burada yaklaşık 40 kişi ile toplandık. Toplanmamızın amacı ise Suriye’deki Kürtlerin durumu ne olacak, geleceği ne olacak bunu konuşmak için bir araya geldik. Bugün ki toplantıda karar aldık, YPG’yi terör örgütü olarak kabul ettik. Onlar Kürt ulusuna hizmet etmiyorlar, oradaki insanlara zulmediyorlar. Kürtlerin temsilcileri olamazlar ve PKK/ YPG orada Kürtlerin muhacir olmasına neden oldu çocukları küçük yaşta askere alıyorlar, kim eğer orada YPG’yi ve PKK’yi oradan çıkarırsa bu yönde bir müdahalesi olursa biz bu tür müdahaleleri destekliyoruz ve bu tür desteklerden mutluluk duyuyoruz. Biz yine Suriye Kürtleri olarak Suriye’nin bir parçasıyız. Bizim asıl düşmanımız Suriye rejimidir, YPG diyor ki asıl düşmanımız Türkiye’dir hayır bu böyle değildir Kürtlere zülüm eden rejimdir. Suriye bizim vatanımız ve Suriye’nin parçalanmasını istemiyoruz, bunun dışında YPG ile ittifak kuran herkesin karşısındayız aksine YPG’nin karşısında olan herkesin yanındayız. Suriye’de biz savaş istemiyoruz, barış istiyoruz kim YPG’yi ve PKK’yi oradan çıkarıyorsa çıkarsınlar nereye gitmek istiyorlarsa gitsinler.

 

Temo: Kandil’den gelip bizi temsil edemezler Suriye’deki bütün milletler olarak orada demokratik bir yapı oluşturmak istiyoruz. Komşularımızla iyi ilişkiler kurmak istiyoruz çünkü orada birçok komşularımız var. Eğer Suriye’de demokratik bir yapı oluşturabilirsek komşularımızla aramız iyi olur. Suriye Kürtleri olarak elimize silah alıp başka ülkeler için savaşmak istemiyoruz biz başka ülkelerine menfalarını yerine getirmek istemiyoruz. Suriye’deki bütün milletler olarak bir araya gelerek demokratik bir yapı oluşturup komşularımızla savaş halinde değil barış halinde yaşamak istiyoruz. Suriye’de YPG ve PKK bizi temsil etmiyor, onlar Kandil’den geldiler onların yöneticilerini de tanıyorum onlar Kandil’den gelip bizi temsil edemezler. Onlar Suriye’de çocukların eline silah verip savaştırıyorlar. Haftaya bir kez daha toplanacağız, inşallah daha güzel sonuçlar almayı düşünüyoruz “dedi.

En az 10 karakter gerekli