DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22161731,38%
Şanlıurfa
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kuzey Kıbrıs’ta ‘geçersiz diploma’ tartışması

Kuzey Kıbrıs’ta ‘geçersiz diploma’ tartışması

ABONE OL
17 Nisan 2024 10:04
Urfa Haberleri Kuzey Kıbrıs’ta ‘geçersiz diploma’ tartışması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “geçersiz diploma” olarak nitelediği olayla ilgili polis soruşturmasının sürdüğünü, hükümet olarak de bu çalışmaları desteklediklerini söyledi.

Çavuşoğlu, Meclis Genel Kurulu’nda CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, “eğitim kurumlarının denetlenmesi ile ilgili zafiyet olduğu” eleştirilerinin kabul edilemeyeceğini ifade ederek, denetimlerin sürekli olarak yapıldığı, bazan bunun 3-4 defayı bulduğunu söyledi.

Eğitim kurumları ile ilgili tavırlarının net olduğunu anlatan Çavuşoğlu,  eğitim için çalışan kurumların bundan sonra da açılabileceğini, ancak denetimlerin süreceğini ve kuralların yenileneceğini kaydetti. Çavuşoğlu, bu kurallar çerçevesinde eğitim verenlerin yaşamını sürdüreceğini, eğitim veremeyenlerin de kapanacağını dile getirdi.

Hiçbir eğitim kurumunu kapatmadıklarını belirten Çavuşoğlu, sorunların çözümüne yönelik destek vermeye devam ettiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, tartışmalara neden olan konunun “sahte diploma” tanımlamasının doğru olmadığını, “geçersiz diploma” tanımlamasının daha doğru bulduğunu söyledi. Çavuşoğlu, bu diplomaların YÖDAK tarafından geçersiz kılınması gerektiğini söylediğini anımsatarak Güzelyurt’taki olaya benzer bir durum varsa bunun denetim ve soruşturmalar sonunda ortaya çıkacağını belirtti.

“Polis geniş bir ekiple çalışmaya devam ediyor, çalışmalar yavaşlatılmadı” diyen Çavuşoğlu, bakanlık ve hükümet olarak bu çalışmalara destek verdiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, YÖK’ün 10 gün burada çalışmalar yapacağını ve bir rapor ortaya çıkacağını polisin de araştırmalarının sürdüğünü kaydetti.

Çavuşoğlu, “tüm sürecin YÖK ile birlikte yürütüleceğini, sistemin şeffaf ve güvenilir bir şekilde yenileneceğini, sistemin kimseye devredilmediğini, tüm verilerin ülkenin olduğunu, YÖK’ün denetiminin ilk olmadığını, yıllardır bu denetimlerin yapıldığını” söyledi.

Güzelyurt’taki olay 

Güzelyurt kentinde bulunan Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi sahiplerinin, usulsüzlük, zimmete para, irtikap, üniversiteye ait taşınmazları üzerine geçirme, izinsiz arazi kiralama, diploma satma ve paralel öğrenci işleri kurma gibi iddialardan şikayetleri üzerine üniversitenin Genel Sekreterliği’ni yürüten Serdal Gündüz ve Uluslararası Ofis Daire Başkanı Amir Şhakira, Ercan Havalimanı’ndan ülkeyi terk ederlerken polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Soruşturma ve operasyonların derinleşmesinin ardından üniversitenin mütevelli heyetinde yer alan eski Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst ve eşi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakanlık Müdürü Meray Dürüst de gözaltına alındı. Gözaltı ve ilk mahkeme sürecinin başlamasıyla bakanlık, Meray Dürüst’ün görevine son verildiğini açıkladı.

Üniversite sahiplerinin şikayeti üzerine başlayan soruşturmada 11 kişi gözaltına alındı. Bu kişiler arasında  arasında KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eski koruması olduğu belirtilen Şerif Avcil, yüksek öğretim akreditasyon kurumunun (YODAK) eski yönetim kurulu üyesi Mehmet Hasgüler de yer alıyor

KKTC’nin yanı sıra Güney Kıbrıs basının da yakından takip ettiği olayla ilgili gelişmeler “sahte diploma” krizi olarak tartışılmaya başlandı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli