DOLAR 32,5224 0.06%
EURO 34,6192 -0.21%
ALTIN 2.443,10-2,24
BITCOIN 21452301,41%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

19:56

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Macaristan, İsveç’in NATO üyeliğini Pazartesi oylayabilir

Macaristan, İsveç’in NATO üyeliğini Pazartesi oylayabilir

ABONE OL
20 Şubat 2024 19:29
Urfa Haberleri Macaristan, İsveç’in NATO üyeliğini Pazartesi oylayabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İktidardaki Fidesz partisinin üst düzey bir üyesine göre, Macaristan parlamentosunda ülkenin NATO’ya katılım teklifinin onaylanması için yapılacak oylama önümüzdeki Pazartesi günü kadar erken bir tarihte gerçekleşebilir. Bu da milliyetçi hükümetin Macaristan’ın müttefiklerini hayal kırıklığına uğratan 18 aydan fazla süren gecikmelerini sona erdirecek.

Fidesz parlamento grubu lideri Matı Kocsis, parlamento başkanına gönderdiği mektupta oylamanın önümüzdeki hafta başında başlayacak olan bahar oturumunun açılış gününe yetiştirilmesi çağrısında bulundu.

Kocsis, konuyla ilgili bir oylamayı defalarca engelleyen Fidesz’in İsveç’in transatlantik askeri ittifaka katılma teklifini desteklemeyi tercih edeceğini yazdı.

Türkiye’nin onay sürecinin tamamlamasının ardından, NATO’nun mevcut 31 üyesi arasında İsveç’in başvurusunu onaylamayan tek ülke Macaristan kaldı.

Askeri ittifaka yeni bir ülkenin kabulü için oybirliğiyle onay alınması gerektiğinden, Macaristan hükümeti bir yıldan uzun bir süredir ertelediği başvuruyu yapması için giderek artan bir baskı altında.

Pazar günü Macaristan’ı ziyaret eden iki partiden bir grup ABD senatörü, Kongre’de ülkedeki demokratik gerileme iddialarını kınayan ve Başbakan Viktor Orban’ı İsveç’in üyeliğini bir an önce onaylamaya çağıran ortak bir karar tasarısı sunacaklarını açıkladı.

Orban, nakit sıkıntısı çeken Ukrayna’ya yönelik AB fonlarına barikat kurmak da dahil olmak üzere uluslararası müttefiklerinin kilit kararlarını engellediği için izolasyonla karşı karşıya kaldı. Ancak Cumartesi günü Budapeşte’de yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Orbán, Macaristan yasama organının yakında yumuşayabileceğini ima etti.

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson Stockholm’de yaptığı açıklamada oylama haberinin “çok memnuniyet verici” olduğunu söyledi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli