DOLAR 32,5575 0.01%
EURO 34,8814 0%
ALTIN 2.427,29-0,11
BITCOIN 2093851-3,27%
Şanlıurfa
29°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Macron, Kızılderili şefi Raoni’ye Onur Nişanı taktı

Macron, Kızılderili şefi Raoni’ye Onur Nişanı taktı

ABONE OL
27 Mart 2024 21:55
Urfa Haberleri Macron, Kızılderili şefi Raoni’ye Onur Nişanı taktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Brezilya’yı ziyaret etmekte olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün gece tropikal ormanda düzenlenen bir törenle Amazon’un ve dünyanın ilk halklarının kültürünün savunulmasında küresel bir simge olan Kızılderili kabile reisi Raoni Metuktire’ye Onur Nişanı verdi.

90 yaşını aşmış olan yaşlı yerli şef Raoni, çok renkli tüylü başlığı ve artık ikonik hale gelmiş dudak plakasıyla her zamanki gibi heybetli görünüyordu.

Emmanuel Macron, Raoni’ye Légion d’Honneur Subayı rütbesi verdi ve nişanını taktıktan sonra onu kucakladı. Raoni daha sonra her ikisi protokolden giysilerinden uzak, gömlek giymişl Macron ve Brezilyalı mevkidaşı Lula arasında poz verdi.

Macron, Amazon ormanlarının korunması mücadelesinde simge haline gelen Raoni’yi överken, “Hiç durmadınız, asla durmayacaksınız. Evet Raoni, bu mücadeleyi belki de diğerlerinden daha ileri götürdün (…). Tüm alçakgönüllülüğümle şunu söylemek isterim ki biz de sizinle birlikte bu mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Raoni, “kardeşinden” ve oğlundan” destek istedi

Şef Raoni de “Lula’yı kardeşim, Macron’u oğlum olarak görüyorum” dedi. “Beyaz adamın doğayı tahrip etmeye devam etmesinden büyük endişe duyan” Raoni, “daha fazla yerli toprağının yerli halklara iade edilebilmesi için onları destek vermeye” çağırdı.

Aşırı sağcı Başkan Jair Bolsonaro (2019-2022) döneminde durma noktasına gelen yerli halklar için ayrılmış bölgelerin belgelendirilmesine ilişkin süreç, Lula döneminde yeniden başlatıldı. Ancak bu bölgeler hâlâ tahrip edilme, tarım ve özellikle madenciliğin ilerlemesi ve kaçakçılık tehdidi altında bulunuyor.

Raoni ayrıca, “Nobel Barış Ödülünü kazanmak için” iki Cumhurbaşkanının desteğini istiyor. Kendisinden sık sık bu saygın ödülün muhtemel sahibi olarak söz ediliyor.

Lula da “Yoldaş Raoni, Dünya gezegeninde Nobel Barış Ödülünü kazanmayı sizden daha fazla hak eden kimse olmadığını söyleyebilirim” dedi.

Kayapo kabilesinin lideri Raoni, geçen yıl iktidara yeniden dönen Lula’nın göreve başlama töreninde hazır bulunmuştu.

Suç duyurusu

Raoni, 1989 yılında İngiliz şarkıcı Sting’in yardımıyla ilk kez Brezilya’dan ayrıldı, 17 ülkede yardım çağrısı başlattı ve o zamandan beri ormansızlaşma tehdidi altındaki yerli halkların hayatta kalmasını savunmaya devam etti.

Jair Bolsonaro tarafından yabancı güçlerin hizmetinde olmakla suçlanan Raoni, “insanlığa karşı işlenen suçlar” gerekçesiyle Bolsonaro hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesine suç duyurusunda bulunmuştu.

Şef, Bolsonaro’yu yaşam alanlarını yok ederek ve temel haklarını çiğneyerek yerli halklara “zulmetmekle” suçlamıştı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli