DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2184484-4,31%
Şanlıurfa
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Microsoft, Fransız Mistral AI ile ortaklık kurdu

Microsoft, Fransız Mistral AI ile ortaklık kurdu

ABONE OL
27 Şubat 2024 09:57
Urfa Haberleri Microsoft, Fransız Mistral AI ile ortaklık kurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Microsoft ve Fransız yapay zeka (YZ) şampiyonu Mistral AI, yaptıkları açıklamada, yenilikçi girişimin (start-up) yeni YZ modelini pazara sunacak bir anlaşma yaptıklarını duyurdu.

Paris merkezli şirket, üretken yapay zeka ürünlerine güç veren temel teknoloji olan yeni büyük dil modelini (LLM) tanıttı.

Mistral Large olarak adlandırılan bu modelin “en üst düzey muhakeme yeteneklerine ulaştığı” ve Fransızca, İngilizce, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca dillerinde akıcı olduğu belirtiliyor.

Mistral, ayrıca 10 aylık şirketin “doğal olarak çok dilli olduğunu ve Mistral AI’nın teknolojisini keşfetmek için pedagojik ve eğlenceli bir yol sunduğunu” söylediği Le Chat (kedi) adlı çok dilli konuşma asistanını da tanıttı.

Microsoft ile yapılan ortaklık, Mistral Large’ın Microsoft’un bulut bilişim hizmeti olan Azure müşterilerine sunulacağı anlamına geliyor. Teknoloji devi Mistral’da küçük bir hisseye de sahip olacak, ancak ne kadar olduğu açıklanmadı.

Mistral AI’nin kurucu ortağı ve Üst Yöneticisi Arthur Mensch bir basın açıklamasında, “Bu çok dilli modelin benzersiz performansı, öncü yapay zeka ile mümkün olanın sınırlarını zorlamaya devam edeceğinden, bu bizim için önemli bir kilometre taşıdır” dedi.

Mistral, Aralık ayında yaklaşık 2 milyar Avro değer biçilerek 1 milyar Avro değer biçilen bir şirket olan unicorn statüsüne ulaştı.

Microsoft, ChatGPT üreticisi OpenAI’ye 13 milyar dolar yatırım yaparak yapay zeka konusunda büyük adımlar atıyor.

OpenAI kapalı kaynak kodlu bir yapay zeka modeliyken, yani kaynak kodu özelken, Mistral çoğunlukla açık kaynak kodlu, yani yazılımın değiştirilmesi ve dağıtılması ücretsiz.

Microsoft, yapay zeka çağına giren tek büyük teknoloji şirketi değil. Amazon ve Google da üretken yapay zeka oluşturmak için yoğun yatırımlar yapıyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli