DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2095638-0,46%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Mısır, Gazze yakınlarında güvenli bölge inşa ediyor’

‘Mısır, Gazze yakınlarında güvenli bölge inşa ediyor’

ABONE OL
17 Şubat 2024 17:19
Urfa Haberleri ‘Mısır, Gazze yakınlarında güvenli bölge inşa ediyor’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mısır, İsrail’in sınır kenti Refah’ı hedef alan planlı saldırısı öncesinde Gazze Şeridi sınırı yakınlarında bir duvar inşa ediyor ve araziyi düzleştiriyor.

İnşaatı kamuoyu önünde kabul etmeyen Mısır, beş aydır savaşta İsrail’i Refah’ta yerinden edilmiş 1 milyondan fazla Filistinliyi zorla kendi topraklarına sürmemesi konusunda defalarca uyardı.

İsrail Savunma Bakanı Filistinli sivilleri sınırdan Mısır’a itmek gibi bir “niyetleri olmadığını” söyledi. Ancak sınırın Mısır tarafındaki Sina Yarımadası’nda yapılan hazırlıklar Kahire’nin böyle bir kitlesel çıkarma için hazırlık yaptığını düşündürüyor. AP’nin haberine göre, bu 1979’da İsrail ile imzalanan ve bölgesel güvenliğin temelini oluşturan barış anlaşmasını tehdit edebilecek bir senaryo.

Mısır hükümeti bu konuda şu ana kadar bir açıklama yapmadı. Mısır Dışişleri Bakanlığı 11 Şubat’ta İsrail’i olası Refah saldırısı ve “Filistin halkını yerinden etmesi” konusunda uyaran bir açıklama yayınladı.

Maxar Technologies tarafından çekilen uydu görüntüleri, Gazze sınırının yaklaşık 3,5 kilometre (batısında Şeyh Zuweid-Refah Yolu boyunca devam eden duvar inşaatını gösteriyor. Görüntülerde yol boyunca vinçler, kamyonlar ve prekast beton bariyerlerin kurulduğu görülüyor.

Güvenlikli izole alan

Bu uydu görüntüleri, Londra merkezli Sina İnsan Hakları Vakfı tarafından 12 Şubat’ta yayınlanan bir videoda görülen özelliklere karşılık geliyor. Videoda bir vincin yol boyunca beton duvarları kaldırdığı görülüyor.

Vakfın açıklamasına göre, inşaat “Gazze Şeridi sınırına yakın, yüksek güvenlikli ve izole bir alan oluşturmayı amaçlıyor ve toplu bir göç durumunda Filistinli mültecilerin kabul edilmesine hazırlık yapıyor.”

Yakınlarda da inşaat ekiplerinin bilinmeyen bir amaç için zemini düzleştirdiği ve temizlediği görülüyor. Bu durum Planet Labs PBC’nin bölgeye ait görüntülerinde de görülebiliyor. Wall Street Journal, ismini açıklamayan Mısırlı yetkililerden alıntı yaparak, bölgede 100.000’den fazla insanı barındırabilecek “8 mil karelik duvarla çevrili bir alan” inşa edildiğini yazdı.

Bölgedeki evler ve tarım arazileri daha önce Mısır’ın bölgedeki IŞİD’e bağlı bir örgüte karşı yürüttüğü savaş sırasında yerle bir edilmişti.

İsrail yalanlıyor

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu hükümetindeki sertlik yanlısı yetkililer, İsrail’in ana müttefiki ABD’nin güçlü muhalefetine rağmen Filistinlileri Gazze’den çıkarma olasılığını gündeme getirdiler. Gazze Şeridi ve işgal altındaki Batı Şeria, Filistinlilerin gelecekteki devletleri için sahip olmayı umdukları topraklardır.

Ülkenin üç kişilik Savaş Kabinesi’nin bir üyesi olan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant Cuma günü yaptığı açıklamada Filistinlileri Mısır’a itmek gibi bir planlarının olmadığını söyledi.

Gallant gazetecilere yaptığı açıklamada “İsrail devletinin Filistinli sivilleri Mısır’a tahliye etmek gibi bir niyeti yok” dedi. “Bölgede istikrarın temel taşı ve önemli bir ortak olan Mısır ile aramızdaki barış anlaşmasına saygı duyuyor ve değer veriyoruz.”

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’in güneyinde 1.200 kişinin ölümüne ve 250’den fazla kişinin rehin alınmasına neden olan saldırısından altı gün sonra İsrail İstihbarat Bakanlığı tarafından hazırlanan bir raporda Gazze’deki sivil nüfusun Sina’nın kuzeyindeki çadır kentlere taşınması, ardından kalıcı kentler ve tanımlanmamış bir insani yardım koridoru inşa edilmesi öneriliyordu.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’na göre, o zamandan bu yana geçen sürede İsrail-Hamas savaşı deniz kıyısındaki yerleşim bölgesinin geniş bir bölümünü yerle bir etti. Bu süreçte çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 28.600’den fazla Filistinli öldü, bunun üç katı kadar da yaralı var. Savaşta Gazze’de bölgesinde yaşayanların büyük bölümü evlerinden oldu.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli