DOLAR 32,5996 0.11%
EURO 35,0278 0.45%
ALTIN 2.427,520,20
BITCOIN 2101459-3,40%
Şanlıurfa
29°

PARÇALI BULUTLU

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Mısır: Mikerinos piramidinin yenilenmesi projesi rafa kalktı

Mısır: Mikerinos piramidinin yenilenmesi projesi rafa kalktı

ABONE OL
22 Şubat 2024 10:52
Urfa Haberleri Mısır: Mikerinos piramidinin yenilenmesi projesi rafa kalktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mısır’da büyük tartışmalara yol açan ve arkeoloji dünyasını ayağa kaldıran Mikerinos piramidinin restorasyonu projesi rafa kaldırıldı.

“Yüzyılın projesi” büyük tepkilere yol açtıktan sonra “fiyaskoyla sonuçlandı” ve Gize’deki üç büyük piramitten en küçüğü olan Mikerinos’un restore edilmesinden vazgeçildiği artık resmîleşti.

Mısırbilimciler, restorasyon projesi ne kadar makul bir fikir görünse de, projeyi “tarihî mirasa yapılan saldırı” olarak kınadı ve “UNESCO ve akademisyenleri harekete geçmeye” çağırdı.

Mısır’ın en tanınmış Mısırbilimcilerinden olan Zahi Havas gibi bazı kişiler, her bir granit blokun orijinal yerini belirlemenin imkânsız olduğunu ve çalışma için gereken çimentonun alana zarar vereceğini belirterek, tepki göstermekte gecikmedi.

Havas, Reuters’e verdiği demeçte, “Endişelenmeyin. Gize piramitleri güvende ve onlara hiçbir şey olmayacak” dedi.

Bu tepkiler karşısında Mikerinos Piramidi İnceleme Komitesi, sonunda geçen hafta yayımladığı bir basın bildirisiyle, yenileme çalışmalarına son verdiğini, ancak Mikerinos piramidindeki tekne çukurlarının kazılmasına ancak “açık ve ayrıntılı bir bilimsel çalışmanın” sonuçlarına bağlı olarak izin vereceğini açıkladı.

Mikerinos piramidi inşa edildiğinde granitle kaplıydı. Zaman içinde kaplamasının bir kısmı kayboldu. Mısır’da tartışmalara yol açan restorasyon projesi, bu granit tabakasının restore edilmesini amaçlıyordu.

Kimilerine göre “yüzyılın projesi”, kimilerine göre ise “saçmalık” olarak görülen bu projeden sorumlu Mısır-Japon heyetinin Başkanı ve Mısır Tarihi Eserler Başkanı Mustafa Veziri, bu “yenilemenin üç yıl” süreceğini ve “21’inci yüzyılda Mısır’dan dünyaya bir armağan” olacağını söylemiş ve projenin “Mykerinos piramidini ilk kez eski Mısırlılar tarafından inşa edildiği haliyle görmemizi sağlayacağını” kaydetmişti.

Tepkiler üzerine Mısır Eski Eserler ve Turizm Bakanlığı, Mikerinos piramidinin yenilenmesini incelemek üzere bir komite oluşturduğunu duyurmuştu.

Turizm sektörünün GSYİH’nin yüzde 10’unu oluşturduğu Mısır’da tartışmaları bastırmak isteyen Bakanlık, ülkenin en tanınmış Mısırbilimcilerinden ve eski Eserler Bakanlarından olan “Zahi Havas başkanlığındaki üst düzey bir bilimsel komitenin” yenileme projesini “Mısır, ABD, Çek Cumhuriyeti ve Almanya’dan mühendislik ve arkeoloji uzmanlarıyla birlikte” inceleyeceğini duyurmuştu.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli