DOLAR 31,0268 0.05%
EURO 33,7104 0.31%
ALTIN 2.020,290,12
BITCOIN 1605678-0,83%
Şanlıurfa
10°

HAFİF YAĞMUR

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

Musk, ‘soykırım savunucularını’ cezalandıracak

Musk, ‘soykırım savunucularını’ cezalandıracak

ABONE OL
20 Kasım 2023 11:37
Urfa Haberleri Musk, ‘soykırım savunucularını’ cezalandıracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal medya platformu X’in (Twitter) sahibi Elon Musk, hizmet üzerinde herhangi bir insan grubunun soykırımına göz yuman ya da bunu savunan kişilerin platformdan çıkarılacağını açıkladı.

Açıklama, X’in patronunun yorumları, platformdaki antisemit bir gönderiye katılıyor göründüğü için ağır eleştirilere maruz kalmasından günler sonra geldi.

Geçtiğimiz yıl, devraldığı şirketin multi-milyar dolarlık devrini tamamlayan Musk, “anti-Semitizm” de dahil olmak üzere nefret söyleminin kendi liderliği altında önemli ölçüde arttığı suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Çarşamba günü, Musk’ın kendisi, başka bir kullanıcı tarafından yazılan ve Yahudilerin beyazlara karşı nefreti körüklediğini öne süren bir ifadeye katıldığını söyledikten sonra anti-Semitik bir mecazı teşvik etmekle suçlandı.

Ancak, Musk, X’teki paylaşımında, platformunun tartışmalı içeriklere yönelik yönetiminde daha tarafsız bir ton benimsemiş görünüyordu: “Bariz olanı ifade etme riskini göze alarak, herhangi bir grubun soykırımını savunan herkes bu platformdan uzaklaştırılacaktır” dedi.

Musk, “dekolonizasyon” ve “nehirden denize” gibi terimlerin “soykırım ima eden” ifadeler olduğunu ve bir yasağı tetiklemek için yeterli olacağını belirtti ve ekledi: “Aşırı şiddete yönelik açık çağrılar hizmet şartlarımıza aykırıdır ve askıya alınmayla sonuçlanacaktır” dedi.

İsrail bağlamında “dekolonizasyon”un genellikle Yahudi devletinin parçalanması anlamına geldiği düşünülüyor. Birçok Filistin yanlısı aktivist, Ürdün Nehri ile Akdeniz arasındaki coğrafi bölgeye atıfta bulunan “Nehirden denize” sloganının barış ve eşitlik için bir çağrı olduğunu söylüyor. Eleştirenler ise bunu İsrail’in yok edilmesine yönelik bir talep olarak görüyor.

Reklam harcamaları çekildi 

Musk’ın bu hafta başındaki tartışmalı paylaşımının ardından Amerikalı teknoloji üreticisi IBM, X’ten reklam harcamalarını çektiğini açıkladı.

Şirket, Perşembe günü yaptığı açıklamada “IBM’in nefret söylemi ve ayrımcılığa karşı sıfır toleransı vardır. Bu tamamen kabul edilemez durumu araştırırken X’teki tüm reklamları derhal askıya aldık” dedi.

Beyaz Saray da Cuma günü Musk’ı “Yahudi karşıtı ırkçı nefreti iğrenç bir şekilde teşvik etmekle” suçladı.

Perşembe günü X CEO’su Linda Yaccarino, platformun misyon beyanında “antisemitizm ve ayrımcılıkla mücadele” konusunda net olduğunu söyledi ve “dünyanın hiçbir yerinde buna yer olmadığını” ifade etti.

IBM’in yanı sıra NBCUniversal, Disney, Paramount ve Apple gibi büyük şirketler de Musk’ın Çarşamba günkü tweet’ini protesto etmek amacıyla X’ten reklamlarını çektiklerini açıkladılar. Temmuz ayında Musk, kontrolü ele aldığından bu yana sosyal medya şirketinin reklam gelirlerinin yaklaşık yüzde 50 oranında düştüğünü itiraf etmişti.

En az 10 karakter gerekli