DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1950781-0,18%
Şanlıurfa

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Müslüm Baba (Gürses)…

ABONE OL
6 Kasım 2018 14:25
Urfa Haberleri Müslüm Baba (Gürses)…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

7 Mayıs 1953’de Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Fıstıközü köyünde kerpiç bir evde dünyaya gelen Müslüm Gürses’in ünlü olmadan önceki ismi Müslüm Akbaş’tı. Zeyno ve Ahmet isimlerinde iki kardeşi olan Gürses’in babası çiftçilikle uğraşıyordu ve aynı zamanda bağlama çalan bir insandı. Müslüm Gürses’in ilk yılları Şanlıurfa’da geçti. Daha sonra ekonomik sıkıntılardan dolayı aile Adana’ya göç etmek zorunda kaldı.

Müslüm Gürses daha çocuk yaşta ayakkabı boyacılığından terzi çıraklığına kadar birçok işle uğraşmıştı. Gürses daha o zamanlarda başlamıştı türkü söyleyeme. Bağlama çalmayı çok seviyordu. Şarkıcılığı meslek olarak seçeceği o zamanlardan belliydi. İlkokuldan mezun olduktan sonra eğitim hayatına devam etmemişti.

Müslüm Gürses, 1967 yılında Adana’ da bir çay bahçesinde düzenlenen ses yarışmasına katılmayı çok istiyordu. Babası ne kadar engel olmaya çalışsa da yarışmaya katıldı ve birinci oldu ve bu yarışma sayesinde Çukurova Radyosu’nda sanatçı oldu. O dönemde Akbaş olan soyadını Gürses olarak değiştirdi.

Arabesk müziğin Müslüm Baba’sı Müslüm Gürses’in geçmişinde büyük bir aile trajedisi de var. Babasıyla arası açık olan Müslüm Gürses, filmlerde bile rast gelemeyeceğiniz olaylar yaşamıştır. Ailesi ile Adana’ya göç ettikten sonra başlarına daha korkunç bir olay geldi. Babası Mehmet Akbaş, eşi olan Emine Akbaş’ı öldürmüştür. Akbaş uzun yıllar cezaevinde kaldıktan sonra Şanlıurfa’ya giderek tekrar evlenmiştir.

Bir gün Mehmet adındaki arkadaşı, bir gazinonun assolisti rahatsızlanmasından dolayı onun yerine çıkması için Gürses’e teklifte bulunur.Göstermiş olduğu müthiş performanstan sonra mikrofonu elinden hiç bırakmaz. Büyük çıkış yakalayan Gürses, 1968 yılında albüm yapmak için İstanbul’a gelir. Bu şekilde ilk plağı olan “Emmioğlu/Ovada Taşa Basma” yı çıkarmıştır.

Gün geçtikçe ülke çapında tanınan Müslüm Gürses, şöhretinin ilk yıllarında çıktığı Anadolu turnesi sırasında büyük bir kaza geçirdi.Tarsus Adana yolunda şoförün uyuya kalması sonucu arabası param parça olur ve şoförü hayatını kaybeder. Alın kemiği kırılan Müslüm Gürses’i doktorlar öldü diye morga kaldırır. Ünlü sanatçı gözlerini morgda açar, yaşadığını son anda fark edilip ameliyata alınır.

Bu kaza tüm hayatını değiştirmiş hiç bir zaman eskisi gibi olamamıştır. Artık; koku alamayacak, az işitecek, yavaş konuşmak zorunda kalacaktır. Ciddi ameliyatlar geçiren Gürses’in beynine plaka takıldı.Daha sonra 1969 yılında yine İstanbul’da Palandöken firması ile çıkış parçası olan “Sevda Yüklü Kervanlar”ı içeren “Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma” isimli 45’lik Plağı çıktı. Bu plak tam 300.000 adet satarak o zamanların rekor kırdı.

Müslüm Gürses, yaşadığı onca şeyden sonra Muhterem Nur’la tanışması hayatının dönüm noktası oldu. Müslüm Gürses gençliğinden beri hayranlığını dile getirdiği ünlü oyuncu Muhterem Nur ile 1982 yılında çıktığı Malatya turnesinde tanıştılar ve aradan geçen 3 senenin ardından hayatlarını birleştirdiler. Müslüm Gürses, “Gözümü onunla açtım, onunla kapatıyorum ” dediği Muhterem Nur’u hayatı boyunca sevgisinden ve saygısından hiçbir zaman ödün vermedi.

 

En az 10 karakter gerekli