DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2183450-4,47%
Şanlıurfa
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

NATO Genel Sekreteri, üç ülkeye kapsayan Kafkasya turuna çıktı

NATO Genel Sekreteri, üç ülkeye kapsayan Kafkasya turuna çıktı

ABONE OL
17 Mart 2024 23:57
Urfa Haberleri NATO Genel Sekreteri, üç ülkeye kapsayan Kafkasya turuna çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Bakü’ye gelerek üç günlük Güney Kafkasya turuna başladı.

Stoltenberg, ziyaretine Azerbaycan ile başladı, daha sonra Gürcistan ve Ermenistan’a gidecek.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşen Stoltenberg, Azerbaycan’ın İttifak ile uzun süredir devam eden işbirliğini memnuniyetle karşıladığını ve ortaklığı daha da güçlendirmeyi dört gözle beklediğini söyledi.

Stoltenberg enerji güvenliği konusunu ele alma fırsatını bulacaklarını belirterek, “Enerji güvenliğimiz için önemlidir ve Azerbaycan’ın çeşitli NATO Müttefikleriyle giderek daha yakın ilişkiler geliştirmesini memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

Stoltenberg ayrıca her iki tarafı da ilgilendiren konularda geçmişte yapılan çalışmalara işaret ederek Azerbaycan’ın 1994 yılında NATO’nun Barış İçin Ortaklık programına katılmasından bu yana Kosova ve Afganistan da dahil olmak üzere NATO liderliğindeki operasyon ve misyonlara yaptığı katkılardan dolayı Azerbaycan’a teşekkür etti. İttifak ve Bakü ayrıca NATO’nun Barış ve Güvenlik için Bilim programı aracılığıyla terörle mücadele ve siber güvenlik konularında da işbirliği yaptıklarını dile getirdi.

Güney Kafkasya’da “barış ve istikrarın sadece burada değil daha geniş anlamda güvenlik için önemli olduğunu” ifade eden Stoltenberg, “Ermenistan ve Azerbaycan yıllarca süren çatışmaların ardından şimdi kalıcı bir barışa ulaşma fırsatına sahipler. Sizi Ermenistan ile kalıcı bir barış anlaşmasına varmak için bu fırsatı değerlendirmeye teşvik edebilirim” diye konuştu.

Stoltenberg, Ukrayna konusunda Azerbaycan ve bölge ülkelerini adım atmaya çağırarak, “Ukrayna’daki durum son derece zor olduğu için daha fazla desteğe ihtiyaç var” dedi.

Genel Sekreter, Azerbaycan’da yapılacak olan COP29 küresel iklim zirvesini önemli bir dönüm noktası olarak nitelendirdi ve ekledi: “Bu zirve iklim değişikliğiyle ilgilenen herkes için önemli olduğu kadar güvenliğimiz için de önemli çünkü bu konular birbiriyle yakından bağlantılı.”

Stoltenberg,  Pazartesi günü Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile görüşecek.

Stoltenberg daha sonra Gürcistan yönetimiyle görüşmek üzere Tiflis’e geçecek. Stoltenberg Salı günü Erivan’da Ermenistan yöneticileriyle görüşecek.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli