DOLAR 31,5301 0.52%
EURO 34,2578 0.62%
ALTIN 2.110,720,48
BITCOIN 20522634,58%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

19:05

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Nesli tükenen balıklardan sağlık takviyesi üretildiği iddiası

Nesli tükenen balıklardan sağlık takviyesi üretildiği iddiası

ABONE OL
8 Aralık 2023 20:22
Urfa Haberleri Nesli tükenen balıklardan sağlık takviyesi üretildiği iddiası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre gözlemcileri Meksika merkezli bir şirketi, nesli tükenmekte olan totoaba balığından yapılan bir sağlık takviyesini ABD ve Çin dahil birçok ülkeye satarak uluslararası ticaret hukukunu ihlal etmekle suçladı.

Basına konuşan savunucular, The Blue Formula adlı şirketin vahşi doğada yasadışı olarak yakalanan balıkları satıyor olabileceğinden de endişe ettiklerini dile getirdiler.

Şirketin “doğanın en iyi saklanan sırrı” olarak tanımladığı ürün, balıktan alınan kolajeni içeren ve bir içeceğe karıştırılmak üzere tasarlanmış küçük bir poşet tozdan oluşuyor.

Meksika ve ABD’nin de taraf olduğu Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme uyarınca, özel bir izinle esaret altında yetiştirilmediği sürece totoaba balığının satış amaçlı ihracatı yasa dışıdır. Koruma altındaki türler listesinde yer alan totoaba balığının ticari ithalatı da ABD ticaret yasalarına göre yasadışıdır.

Çevre izleme grubu Cetacean Action Treasury ilk olarak Kasım ayında şirketi kınamıştı. Ardından, çevreci yardım kuruluşlarından oluşan bir koalisyon -Biyolojik Çeşitlilik Merkezi, Ulusal Kaynakları Savunma Konseyi ve Hayvan Refahı Enstitüsü- CITES’e yazılı bir şikâyette bulundu.

Şirket web sitesinde, totoaba yetiştirme iznine sahip bir çiftlik olan Cygnus Ocean’dan balık tedarik ederek ve karlarının bir kısmını bazı çiftlik balıklarını doğaya geri salmak için kullanarak “yüzde 100” sürdürülebilir bir şekilde çalıştığını iddia ediyor.

Ancak çevre gruplarına göre Cygnus Ocean’ın çiftlik balıklarının ticari ihracatı için izni bulunmuyor. Çiftlik ayrıca AP’nin yorum talebine de hemen yanıt vermedi.

Esaret altında totoaba yetiştirmenin ekolojik etkisi vahşi balıkçılığa göre çok daha küçük olsa da Biyolojik Çeşitlilik Merkezi’nin Meksika temsilcisi Alejandro Olivera gibi savunucular, şirketin ve çiftliğin bir paravan olarak kullanılabileceğinden korkuyor.

“Meksika’da totoabanın izlenebilirliği konusunda iyi bir uygulama yok” diyen Olivera, “bu nedenle yabani totoabayı aklamak için kolayca kullanılabilir” dedi.

Yabani totoaba için galsama ağı avcılığı yasadışı ve nesli kritik derecede tehlike altında olan vaquita domuzbalığının önde gelen katillerinden biri. Son araştırmalar, vahşi doğada bir düzineden daha azının var olabileceğini gösteriyor.

Ağla avlanma, Çin’de totoaba mesanelerinin fahiş fiyatlara satılmasından kaynaklanıyor. Burada totoaba mesaneleri bir lezzet olarak altın fiyatına satılıyor. Mavi Formül’ün takviyesi 200 gram için 100 doların biraz altında.

Ekim ayında ABD Gümrük ve Sınır Koruması Arizona’da dondurulmuş balık sevkiyatı içinde gizlenmiş 1 milyon dolar değerinde totoaba kesesi ele geçirdi. Aynı ay Hong Kong’da da Meksika’dan Tayland’a nakledilirken yaklaşık bir o kadar daha ele geçirildi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli