DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2101853-0,98%
Şanlıurfa
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Nijer, Fransızlardan sonra Amerikalıları da ülkeden çıkarıyor

Nijer, Fransızlardan sonra Amerikalıları da ülkeden çıkarıyor

ABONE OL
17 Mart 2024 19:40
Urfa Haberleri Nijer, Fransızlardan sonra Amerikalıları da ülkeden çıkarıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nijer’de iktidardaki askerî cuntanın ABD Savunma Bakanlığına bağlı askeri ve sivil personelin kendi topraklarında bulunmasına izin veren askeri anlaşmayı feshettiği bildirildi.

Karar, Amerikalı yetkililerin Nijer’e yaptığı ziyaret sonrasında duyuruldu.

Askerî cuntanın Sözcüsü Albay Amadu Abdurrahman, “Nijer Cumhuriyeti topraklarındaki Amerikan varlığı yasadışıdır” dedi.

Fransız birliklerinden sonra şimdi de Amerikan birlikleri Nijer’den çıkmaya zorlanabilir. Niamey’de iktidardaki generaller rejimi, Amerikan varlığının “tüm anayasal ve demokratik kuralları ihlal ettiğini” ifade ederek, 2012 yılında ABD ile imzalanan askeri işbirliği anlaşmasını kınadı.

Askerî yönetim, 26 Temmuz 2023’te bir darbeyle iktidara geldikten kısa bir süre sonra Fransa ile askerî işbirliği anlaşmalarını feshetti ve son Fransız askerleri Aralık sonunda Nijer’den ayrıldı.

Washington, Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’un devrildiği darbe sonrasında Nijer ile işbirliğini askıya almıştı.

Ancak ABD’nin ülkede cihatçılıkla mücadele eden 1.100 kadar askeri ve Agadez’de (kuzeyde) büyük bir insansız hava aracı üssü bulunuyor. ABD, aralık ayında, koşullara bağlı olarak bu işbirliğini sürdürmeye hazır olduğunu bildirmişti.

Sözcü Albay Amadu Abdurrahman, Nijer hükümetinin, “halkının istek ve çıkarlarını göz önünde bulundurarak, tüm sorumluluğuyla ABD askeri personeli ve ABD Savunma Bakanlığının Nijer topraklarındaki sivil çalışanlarının statüsüne ilişkin anlaşmayı derhal feshetmeye” karar verdiğini söyledi.

“Yasadışı ve kurallara aykırı…”

Albay Abdurrahman, ulusal televizyonda yayınlanan açıklamasında, ABD askerî varlığının “yasadışı olduğunu ve tüm anayasal ve demokratik kuralları ihlal ettiğini” söyledi.

Niamey’e göre, bu “haksız” anlaşma ABD tarafından 6 Temmuz 2012 tarihinde “basit bir nota verbale” (sözlü nota) yoluyla tek taraflı olarak dayatıldı!”

Niamey’in kararı, Afrika İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Molly Phee başkanlığındaki bir ABD heyetinin üç günlük ziyareti sonrasında geldi.

Nijer hükümetinden bir kaynağa göre, Molly Phee üç günlük ziyareti sırasında askerî rejimin lideri Abdurrahman Tiani ile görüşemedi.

Sözcü Albay Abdurrahman, “Amerikan heyetinin gelişi diplomatik teamüllere uymadı” diyerek, Amerikan hükümetinin Niamey’i geliş tarihi ve heyetinin bileşimi konusunda “tek taraflı” olarak bilgilendirdiğini söyledi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli