DOLAR 32,5676 0.15%
EURO 34,7139 0.05%
ALTIN 2.431,75-0,01
BITCOIN 21633722,67%
Şanlıurfa
25°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Nissan ve Honda Çinli rakiplerine karşı işbirliği arayışında

Nissan ve Honda Çinli rakiplerine karşı işbirliği arayışında

ABONE OL
17 Mart 2024 04:32
Urfa Haberleri Nissan ve Honda Çinli rakiplerine karşı işbirliği arayışında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japon otomobil markaları Nissan ve Honda, Çinli rakiplerini yakalayabilmek için elektrikli araçlar ve otomotiv zekâ teknolojileri alanında işbirliği yapmaya karar verdi.

İki otomobil üreticisi, ancak elektrikli araçlarda güçlerini birleştirerek, Çinli markaların dünya çapındaki yükselişine karşı koyabilecekleri kanısında.

Nissan ve Honda, tüm elektrikli araç kategorilerinde Çin şampiyonu olan BYD’nin Japon üreticilere kendi pazarlarında meydan okumasını büyük bir endişeyle izliyor.

Nissan ve Honda, ortak bir platformun geliştirilmesi, temel bileşenler, araçlarda yazılım kullanımı ve ortak satın alma konularında bir fizibilite çalışması başlatacak.

Nissan’ın patronu Makoto Uchiba, “Bu yarışı geleneksel bir yaklaşımla kazanamayız” dedi.

Stratejik bir ortaklık

İki grup, Çinli markaların Japon otomobil endüstrisini geride bıraktığı bir pazar olan elektrikli araçlardaki konumlarını güçlendirmek istiyor. Nissan ve Honda’nın Çin’deki satışları geçen yıl düştü. Çin’in ezici rekabet gücü, iki ezeli rakip olan Nissan ve Honda’yı birlikte çalışmaya zorluyor.

Nissan’dan konuyla ilgili bilgi sahibi üç yetkili, Nissan Motor’un üretim maliyetlerini düşürmek için elektrikli araçların temel bileşenleri konusunda Honda Motor ile iş ortaklığı kurmayı düşündüğünü söyledi.

Yerli rakip Honda ile olası ortaklık Nissan’ın zemin kazanmasına yardımcı olacak ki bu da Çinli BYD, Tesla ve diğer elektrikli araç üreticilerinin ağır rekabetiyle karşı karşıya kalan Japon otomobil üreticileri için hayatî önem taşıyor.

Konu henüz gizli olduğu için isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, Nissan ve Honda’nın henüz resmî olarak görüşmelere başlamadığını ve ortaklığın kapsamına karar verilmediğini söyledi.

Bir başka kaynak ise işbirliği fikrinin şirketlerin Genel Müdürleri arasında ortaya çıktığını söyledi.

Nissan, Honda ile temel elektrikli araç parçalarının yanı sıra “kei car”, yani normal otomobillerden daha küçük ve daha az güçlü, öncelikle iç pazar için üretilen kutu gibi araçlar konusunda ortaklık yapmayı düşünüyor.

İki kaynağa göre, ortaklık denizaşırı işletmeleri de kapsayabilir, ancak bu Honda’nın General Motors ile mevcut işbirliğini etkileyebilir.

Nissan’ın ortaklık arayışı, ilk olarak, TV Tokyo tarafından haberleştirildi. Bir Nissan sözcüsü yorum yapmayı reddetti. Honda sözcüsü ise şirketin söyleyebileceği bir şey olmadığını söyledi.

Honda’dan bir kaynak, Nissan ile olası bir ortaklığın şirketin değerlendirdiği pek çok olasılıktan biri olduğunu, ancak yeni bir ortaklık için çözülmesi gereken pek çok sorun olduğunu bildirdi.

Honda, 2040 yılına kadar elektrikli ve yakıt hücreli araçların tüm satışlar içindeki oranını yüzde 100’e çıkarmayı hedefliyor.

Nissan-Renault işbirliği

Nissan, halihazırda Renault ile başta Avrupa’da olmak üzere elektrikli araçlar konusunda işbirliği yapıyor. Bir sonraki elektrikli Nissan Micra, yeni Renault Five ile aynı mimariye sahip olacak ve Fransa’daki aynı fabrikada üretilecek.

Nissan ayrıca, Renault’nun yeni elektrikli araç kuruluşu Ampere’e 600 milyon avroya varan bir yatırım yapmayı taahhüt etti.

Ancak iki firma, geçen yıl, yıl daha çevik bir ortaklığa izin vermek için yıllardır süren ittifakın kapsamını daralttı ve Renault o zamandan beri Çinli Geely gibi yeni ortaklarla anlaşmalar imzaladı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli