DOLAR 31,1221 0.26%
EURO 33,8084 0.52%
ALTIN 2.033,080,04
BITCOIN 15927890,21%
Şanlıurfa
10°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Öğretmenlik Meslek Kanunu Çağrısı !

Öğretmenlik Meslek Kanunu Çağrısı !

Öğretmenlik Meslek Kanunu. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan ile birlikte Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
30 Aralık 2021 16:24
Urfa Haberleri Öğretmenlik Meslek Kanunu Çağrısı !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öğretmenlik Meslek Kanunu. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan ile birlikte Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Genel Başkan Geylan, “Şırnak eğitimine hizmet noktasında iyi niyetli gayretine şahit olduğum Sayın Özdemir’e başarılar diliyorum.” dedi. Genel Başkan Geylan ve beraberindeki heyet, Şırnak Lisesi’ni de ziyaret etti. Geylan, “Arkadaşlarımızın MEB’den isteği, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun beklentileri karşılayacak şekilde bir an önce çıkarılmasıdır. Türk Eğitim Sen olarak süreci yakinen takip edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi. Ayrıca Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan’ı makamında ziyaret edildi. Şırnak Üniversitesi’ni de ziyaret eden Geylan, Genel Sekreter Doç. Dr. İbrahim Baz ve üniversite temsilcilik yöneticilerimizle bir araya geldi. Talip Geylan, Şırnak Şube’nin düzenlediği istişare toplantısına da katıldı.

Türkiye Öğretmenlerle İnşa Edilecek

Toplantıda üyeler ile bir araya gelen ve bir konuşma yapan Talip Geylan, “Arkadaşlarımın, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın daha iyi eğitilmesi için taşıdıkları azim ve heyecana bizzat şahit oldum. Hepsiyle gurur duyuyorum. Bir kez daha anladım ki, güçlü Türkiye, öğretmenlerle inşa edilecek. Türk Eğitim-Sen’in her bir üyesi, ülkemizin dört bir yanına dikilmiş birer bayraktır. Şube Başkanımız Turgut Tatar’ın nezdinde, Şırnak’ta sendikamıza güç veren tüm yol arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Rabbim eksikliklerini göstermesin” dedi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu İçin Çağrı

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili önemli açıklamalar yapan Genel Başkan, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bir an önce çıkarılması için MEB’e çağrıda bulundu. Öğretmenlerin 657 Sayılı DMK’dan kaynaklanan haklarının baki kalması kaydıyla bu kanunu desteklediklerini bildiren Geylan, hazırlandığı ifade edilen tasarının hala paydaşlarla paylaşılmamış olmasını da eleştirerek, “Şayet tasarı hazırsa neden hala sendikalarla, paydaşlarla, kamuoyuyla paylaşılmadı? Sendika olarak yıllardır öğretmenlik mesleğinin statüsünü sağlam bir zemine oturtacak, saygınlığını artıracak, haklarını iyileştirecek bir kanunun çıkarılması gerektiğini ifade ediyoruz. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan da ‘Çalışmaları tamamlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu inşallah kısa sürede Meclisimizin takdirine sunacağız’ dedi. Madem öyle tasarı ivedilikle kamuoyuyla ile paylaşılmalı ve biz paydaşlar olarak tasarı ile ilgili görüşlerimizi MEB’e iletmeliyiz. Herkes şunu bilmelidir ki; yüzbinlerce üyesi olan sendikaları devre dışı bırakacak, onların taleplerini ve beklentilerini dikkate almayacak bir yöntemle kanunun hazırlık sürecinin yürütülmesi önemli bir eksikliktir. Şunu da herkes bilsin ki, mevcut haklarımızı geriye götürecek her türlü girişime karşıyız. Bu konuda hiçbir adımdan çekinmez, demokratik ve hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanırız. Bu kanun süreci kapalı kapılar ardında değil, yüzbinleri temsil eden kuruluşların ve öğretmenlerimizin katılımıyla, şeffaf bir şekilde yürütülmelidir. Öte yandan bütçe kanunu çalışmaları sona erdiğine göre Öğretmenlik Meslek Kanunu artık Türkiye gündemine getirilmeli ve tartışılmalıdır. Büyük bir umutla bu kanunun çıkarılmasını bekleyen öğretmenlerimizin artık tahammülü kalmamıştır. Yeni yıla yeni kanunla girmeliyiz” diye konuştu. Bu haber hoşunuza gidebilir.

Son olarak Genel Başkan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda sözleşmeli, ücretli, kadrolu öğretmen ayrımının kaldırılarak sadece KPSS puan üstünlüğüne göre öğretmen ataması yapılmasının gerekliliğini belirten Geylan, kariyer basamakları belirlenirken hizmet yılı esasının dikkate alınmasını, sınav şartı olmaması gerektiğinin altını çizerek konunun önemini açıkladı.

Bizi İnstagram’dan takip edebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli