DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN 1264640-1,18%
Şanlıurfa
12°

PARÇALI BULUTLU

06:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

Okul Öncesinde Yemek Dönemi Başlıyor

Okul Öncesinde Yemek Dönemi Başlıyor

ABONE OL
2 Şubat 2023 15:06
Urfa Haberleri Okul Öncesinde Yemek Dönemi Başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Şubat Pazartesi Günü itibariyle ülke genelindeki okulların anasınıflarında yemek uygulamasını kademeli olarak hayata geçirecek. Bakan Mahmut Özer, ücretsiz yemek uygulamasına hazır olduklarını söyledi.

Türkiye’de okul öncesi eğitimde bir ilke imza atılarak ‘ücretsiz yemek’ uygulaması başlatılıyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminin başlayacağı 6 Şubat Pazartesi günü anaokullarda kademeli olarak yemek uygulamasına başlanacağını belirtti.

Kademeli olarak hayata geçirilecek olan uygulamanın ayrıntılarını paylaşan Bakan Özer, ‘okullarda ücretsiz öğle yemeği veya beslenme desteği sağlanması’ yönündeki tavsiye kararının, 2021 Yılı Aralık ayında gerçekleştirilen 20’inci Milli Eğitim Şurası’nda alındığını söyledi. 

1980’li yıllardan bu yana uygulanan taşımalı eğitim ve pansiyonlarda kalmakta olan öğrencilere yönelik uygulanan ücretsiz yemek hizmetinin son yirmi yılda kapsamının genişletildiğine işaret eden Bakan Özer, “ Hâlihazırda eğitim öğretim yılının başında 1,5 milyon olan ücretsiz yemekten faydalanan öğrenci sayısını, önce 1,8 milyona çıkardık. Şimdi de bu sayıyı eğitim öğretim yılının ikinci yarısından itibaren 5 milyona çıkarmak için çalışacağız. Böylece eğitimde fırsat eşitliğinin artırılması konusunda somut bir adım daha atmış olacağız” diye konuştu.

Anaokullarında Ücretsiz Yemek Uygulaması Nasıl Olacak?

 Bakan Özer, “Burada ağırlığı okul öncesine vereceğiz. Ücretsiz yemek uygulamasının usül ve esaslarının yer aldığı Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu’nu uygulanmak üzere 81 ilimize gönderdik. Bu kapsamda, resmî okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden tüm okul öncesi eğitim kurumlarındaki çocuklarımıza haftanın beş günü, günlük bir öğün beslenme verilmesi uygulamasını 6 Şubat itibarıyla başlatıyoruz. Bu kapsamda 6 Şubat itibarıyla resmî okullara devam eden 1 milyon 450 bin öğrencimiz, bir öğün beslenme hizmetinden faydalanmaya başlayacak.Ana sınıfı bulunan birleştirilmiş sınıflı ilkokullara devam eden öğrencilerimiz de günlük beslenme hizmetinden yararlandırılacak. Yatılı bölge ortaokullarında eğitim alan ve yatılılık hizmetinden yararlanmayan gündüzlü tüm öğrencilerimize de günlük bir öğün ücretsiz beslenme desteği verilecek. Bünyesinde anasınıfı bulunan birleştirilmiş sınıflı ilkokullardaki öğrenciler ile yatılı bölge ortaokullarında eğitim alan gündüzlü öğrencilere imkânları uygun olan okullarda 6 Şubat günü beslenme verilecek. Diğer okullarda ise hazırlıklar tamamlanarak en erken zamanda beslenme verilmesine başlanacak” dedi.   

Yemekler Okullarda Hazırlanacak

Ücretsiz yemek uygulamasında yemekler okullarda hazırlanacak. Gerekli mutfak ihtiyaçları ve malzemeler için bakanlık bütçe tahsisini gerçekleştirdi. Kendi mutfağında yemek hazırlanması mümkün olmayan okullar için beslenme hizmetinin sadece MEB’e bağlı meslek liseleri ve öğretmenevleri ile yemek hazırlayan diğer kamu kurumlarından satın alınarak tedarik edilmesi sağlanacak.   

Okullarda sürecin planlanması, hazırlanması ve uygulanması aşamasında temizlik ve hijyene dikkat edilecek. Ücretsiz beslenme desteği verilecek olan öğrencilerin velilerinden izin belgeleri alınacak. Belgede veliler, öğrencinin beslenmeye bağlı herhangi bir alerjisi veya hassasiyetinin olup olmadığını yazılı olarak beyan edecek. Yemek menülerinin belirlenmesinde özel durumu olan öğrencilerin beslenme programlarına uygun hareket edilecek.

MEB, ücretsiz bir öğün beslenme verilmesi programının sağlıklı ve sorunsuz şekilde yürütülmesi için valiliklerce tüm tedbirlerin alınması istendi. Beslenme hazırlanması ve sunumunda, Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu’nda belirtilen hususlara titizlikle uyulacak. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

 

En az 10 karakter gerekli