DOLAR 31,1519 0.15%
EURO 33,8443 0.12%
ALTIN 2.039,100,36
BITCOIN 176118110,61%
Şanlıurfa
10°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ölen kanser hastasının kampanyası tedavi sürecindeki borçlarını sildirdi

Ölen kanser hastasının kampanyası tedavi sürecindeki borçlarını sildirdi

ABONE OL
19 Kasım 2023 16:55
Urfa Haberleri Ölen kanser hastasının kampanyası tedavi sürecindeki borçlarını sildirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

New Yorklu bir kadın, ölümünden sonra yaptığı yardım çağrısıyla binlerce dolarlık tadavi borçlarını silmeye yetecek kadar para topladı.

Casey McIntyre, ölümünün ardından kocası tarafından yayınlanan bir sosyal medya mesajıyla yardım kampanyasına başlattı.

McIntyre, sosyal medya platformu X’te takipçilerine seslenerek, “Eğer bunu okuyorsanız ben öldüm. Her birinizi tüm kalbimle sevdim ve size söz veriyorum, ne kadar derinden sevildiğimi biliyordum” diye yazdı. Paylaşımlarda kâr amacı gütmeyen RIP Medical Debt aracılığıyla başlatılan bir bağış kampanyasının linki de yer aldı.

McIntyre’ın eşi Andrew Rose Gregory, eşini geçen Pazar günü kaybettikten sonra mesajları Salı günü yayınladı. Kampanya kısa sürede 20.000 dolarlık hedefini aştı. Cuma günü öğleden sonraya kadar yaklaşık 140.000 dolar ya da yaklaşık 14 milyon dolarlık tıbbi borcu satın almaya yetecek kadar para toplandı.

Gregory, eşinin iyi bir sağlık sigortası olduğunu ve Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde harika bir bakım gördüğünü söyledi. Yine de çiftin, eşinin bakımı için evraklarda bazı “korkunç” ücretler gördüğünü söyledi.

ABD sağlık sistemindeki hastalar, sigortaları olsa bile kendilerini borç batağına iten büyük faturalarla karşılaşabiliyorlar. Bu durum özellikle hastaneye yatan ya da kronik sağlık sorunları için düzenli bakıma veya reçeteye ihtiyaç duyan kişiler için geçerli.

Kâr amacı gütmeyen KFF’nin, 2022 yılına ilişkin hükümet verilerinden derlediği bilgilere göre, ABD’li her 10 yetişkinden yaklaşık 1’inin en az 250 dolar tıbbi borcu olduğunu tahmin ediyor. Yaklaşık 23 milyon kişiden oluşan bu toplamın 11 milyonu 2.000 dolardan fazla borcu olanlardan oluşuyor.

RIP Medical Debt, hastanelerden, diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarından ve ikincil borç piyasasından satın alınan borçları silmeyi hedefliyor. Milyonlarca dolarlık borcu, orijinal değerinin çok altında olduğunu söylediği bir bedelle paketler halinde satın alıyor.

Kâr amacı gütmeyen kuruluş, bağışlanan her doların yaklaşık 100 dolarlık borç satın aldığını ve düşük gelirli insanlara yardım etmeyi amaçladığını belirtiyor. Daniel Lempert, kuruluşun bugüne kadar hiç kimsenin ölümünden sonra başlatmayı planladığı bir kampanyası olmadığını söyledi.

Bir kitap yayıncısı olan McIntyre, 2019 yılında yumurtalık kanseri tedavisine başladı. Kocası, geçtiğimiz yıl yaklaşık üç ayını hastanede geçirdiğini söyledi.

Brooklynli çift, McIntyre’ın Mayıs ayında ölümden dönmesinin ardından anma töreni ve borç satın alma kampanyası için plan yapmaya başladı. Kuzey Carolina’da kiliseye gidenlerin yaklaşık 3 milyon dolarlık tıbbi borçlarını yaktıkları bir videodan esinlendiler.

McIntyre son beş ayını evde bakım altında geçirerek Gregory’nin deyimiyle “bonus bir yaz” geçirdi. Plaj gezilerine çıktı ve çiftin 18 aylık kızı Grace de dahil olmak üzere ailesiyle vakit geçirdi.

Gregory, “Casey hayatının sonunda çok ama çok hastaydı ve yapmak istediği her şeyi yapamadı. Ama bu anma törenini ve borç jübilesini yapmak istediğini biliyordum. Ben de bunu ayarladım ve … onun isteyeceğini düşündüğüm şekilde yaptım” dedi.

En az 10 karakter gerekli