DOLAR 32,5312 0.01%
EURO 34,7181 0.01%
ALTIN 2.431,830,00
BITCOIN 21638032,33%
Şanlıurfa
25°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Olimpiyatlar: Paris’in sokak kitapçıları mücadeleyi kazandı

Olimpiyatlar: Paris’in sokak kitapçıları mücadeleyi kazandı

ABONE OL
14 Şubat 2024 17:32
Urfa Haberleri Olimpiyatlar: Paris’in sokak kitapçıları mücadeleyi kazandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransa’nın başkenti Paris’in simgelerinden olan Seine nehri kıyısındaki kitap satıcıları artık rahat olabilir.

Sokak kitapçıları (sahaflar), Emniyet Müdürlüğü ve Paris Belediye Meclisi ile aylarca süren mücadelenin ardından nihayet davalarını kazandı. Kitapçılar, Paris Olimpiyatları nedeniyle taşınmak zorunda kalmayacak ve mevcut yerlerini terk etmeyecek.

Paris Sokak Kitapçıları Kültür Derneği Başkanı Jérôme Callais, “Yedi aylık kâbusun ardından hepimiz normal bir şekilde uyuyabileceğiz” dedi.

Kitapçılara geçen yıl temmuz ayında, 26 Temmuz 2024’te Seine nehri üzerinde yapılacak Olimpiyat Oyunlarının açılış töreninden birkaç gün önce, güvenlik nedeniyle rıhtımlara yerleştirilen ve “kiosk” olarak adlandırılan yüzlerce kitap kutusunun geçici olarak taşınması gerektiği bildirilmişti.

UNESCO Miras Listesi

Bu karar, özellikle kültür camiasında büyük bir tepkiye yol açmıştı. Ağustos ayında 40’tan fazla önde gelen isim, Fransa’nın somut olmayan kültürel mirasının bir parçası olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesine girme yolundaki ilk adım olan bu küçük açık hava kitapçılarının korunması çağrısında bulunan bir görüş yazısı yayınlamıştı.

Paris Sokak Kitapçıları Kültür Derneği, ocak ayında, yaklaşık 190 üyesinden yaklaşık 130’u, kitapçıların yerlerinden edilmesine karşı “idarî mahkeme nezdinde yasal işlem başlatmaya” karar verdi.

Dernek, kutuların “kaldırılmamasını” ya da “son çare olarak”, Fransa’nın somut olmayan kültürel mirasının bir parçası olarak listelenen küçük açık hava kitapçılarına tazminat ve “onurlu ve saygılı bir muamele” yapılmasını talep etmeyi amaçlıyordu.

Bu, nihaî olarak UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak tanınma yolundaki ilk adımdı.

Paris Emniyet Müdürlüğü, protestolar karşısında, “halka açık olmayacak belirli alanların feda edilmesini” kabul ederek kitapçılara doğru olumlu bir adım attı.

Bu teklifle, Seine nehri rıhtımlarında istiflenmiş olan 932 kutunun “yarısından azı”, yani 604 yerine 428 kutu sökülecekti. Bu tavize rağmen durum çıkmazda kalmaya devam etti. Jérôme Callais, “Biz kendi pozisyonumuza, Emniyet Müdürlüğü de kendi pozisyonuna bağlı kalıyordu” dedi.

Macron araya girdi

Uzlaşmaya dayalı bir çözüm bulunamadığını gören Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sonunda İçişleri Bakanı Gérald Darmanin ve Paris Emniyet Müdüründen hiçbir kitapçının taşınmaya zorlanmamasını istedi.

Çevresine göre, Devlet Başkanı, “Kitapçıların başkentin yaşayan bir mirası olduğunu göz önünde bulundurarak endişesini” gösterdi.

Denek Başkanı Callais, “Hepimiz çok mutluyuz ve Paris’in ruhu olduğumuzu anlayan Devlet Başkanına teşekkür ediyoruz” dedi.

Élysée Sarayı’na göre, güvenlik düzenlemelerinin buna göre uyarlanması gerekecek ve üst rıhtımlardaki ilgili alanlar açılış töreni sırasında artık halka açık olmayacak.

Oyunların açılış töreni için genel güvenlik düzenlemelerinin, yerel seçilmiş temsilciler ve paydaşlarla yapılan tüm istişareler tamamlandıktan sonra Mart ayı sonunda sunulması bekleniyor.

Jerome Callais, geçen yıl kendilerine bildirim yapıldığında, kararı “çılgınlık” olarak yorumlamış ve “Biz Paris’in önemli bir sembolüyüz. 450 yıldır buradayız! Bu oyunların kutlanmasının Paris’in kutlanması olması gerekirken, bizi manzaradan silmek istemek biraz çılgınca görünüyor” demişti.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli