DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22161731,38%
Şanlıurfa
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Olimpiyatlarının maliyeti 9 milyar dolara yaklaşıyor

Olimpiyatlarının maliyeti 9 milyar dolara yaklaşıyor

ABONE OL
17 Nisan 2024 03:14
Urfa Haberleri Olimpiyatlarının maliyeti 9 milyar dolara yaklaşıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başlangıçta 3,8 milyar avro olarak tahmin edilen 2024 Paris Olimpiyatlarının toplam faturası, yaklaşık 2,5 milyar avrosu kamu parası da dahil olmak üzere 9 milyar avroya yaklaşıyor.

Henüz her şey hesaplanmış, faturalandırılmış ya da toplanmış değil ve nihai faturanın on milyar avroyu aşması muhtemel. Bu, en azından normal bir şirkette, muhasebe departmanının normalde geçmesine izin vermeyeceği türden bir harcama talebi!

Ancak durum böyle olsa bile, Paris Oyunları, modern tarihin en az maliyetli organizasyonlarından biri olacak.

Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi (Cojo), sponsorlardan (1,24 milyar), Uluslararası Olimpiyat Komitesinden (1,2 milyar) ve bilet satışlarından (1,4 milyar) gelen özel parayla yarışmayı düzenliyor.

Stade de France’ın kiralanması, güvenlik görevlilerine ödeme yapılması, Olimpiyat Köyündeki yataklar, geçici tribünler ve açılış törenindeki dansçılar için toplam 4,4 milyar avro harcandı.

Cojo, 2022 yılı sonunda, temel olarak enflasyon nedeniyle bütçesini yüzde 10 oranında artırdı. O dönemde, özellikle Paralimpik Oyunların organizasyonu için Devletten ve yerel makamlardan 111 milyon avroluk ek kamu parası alındı.

Sayıştay, bu artışın da başlangıç bütçesinin düşük tahmin edilmesinden kaynaklandığını ve bunun klâsik bir vaka olduğunu değerlendirdi.

Hükümet, Olimpiyatların malî durumunu yakından takip ediyor. Bir açık olması durumunda, üç milyar avro devreye girecek.

Spor ve Olimpiyat Oyunları Bakanı Amélie Oudéa-Castera, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, “hâlihazırda bir açık olacağına inanmak için bir neden yok” demişti.

Altyapı için kamu parası

Organizatörlerin ifadesiyle “Oyunlar Oyunları finanse ederken”, altyapının kamu kesesi tarafından karşılanması her zaman söz konusu olmuştur. Piyasaya sürülecek konutlara dönüştürülecek olan Olimpiyat Köyü (542 milyon avrosu devletten olmak üzere 646 milyon avro), Stade de France ile Olimpik su merkezi arasındaki yaya köprüsü, Seine-Saint-Denis’deki yeni yüzme havuzlarına katkılar da cabası!

Yaklaşık 1,8 milyar avro kamu parası Olimpiyat Oyunlarına aktarıldı. Organizasyon Komitesi ve çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan harcamalar şimdilik dokuz milyar avroya yaklaşıyor. Bu meblağ, 2019 için öngörülenden (6,8 milyar) iki milyar avro daha fazla!

Henüz hesaplanmamış diğer giderler

Polis memurlarına verilecek 1.900 Avroluk ikramiye de dahil olmak üzere kamu güvenliğinin tam maliyeti ne olacak? Kamu hizmeti ikramiyeleri için de herhangi bir rakam yok. Fransız Sayıştayı Başkanı Pierre Moscovici, kamu yatırımlarının nihai maliyetini üç milyar avro olarak tahmin etmişti. Moscovici, “Üç, dört, beş milyar avro” diye güncelledi ve bunun “Olimpiyatlardan sonra” belli olacağını belirtti.

“Beş milyar olması için hiçbir neden yok” diye karşılık veren Amélie Oudéa-Castéra, “bütçe suiistimalleri ya da gizli maliyetler” olmadığında ısrar ediyor.

Sayıştay’ın tahminini esas alınırsa toplam fatura muhtemelen on milyar avro civarında olacak.

Buna son aylarda yaşanan malî sürprizleri de eklemek gerekebilir. Covid sağlık krizi nedeniyle bir yıl ertelenen Tokyo Olimpiyatları, Japon Sayıştayı’na göre 12 milyar avroya, yani başlangıçta hesaplanan tutarın neredeyse iki katına mal oldu.

2012 Londra Oyunları da 12-15 milyar avroya mal olmuştu. Atina’da 2004 yılında Olimpiyat Oyunları 13 milyar avroya çıkmış ve Yunan hükümetinin bütçe açıklarını arttırmıştı.

Olimpiyat Oyunları Bakanına göre “Bu bütçeler muhtemelen Olimpiyat Oyunları tarihindeki en kontrollü bütçelerdir ve son yirmi yılda düzenlenen en kısıtlı bütçelerdir”.

Sayıştay tarafından 2025 sonbaharında hazırlanması planlanan bir rapor, etkinliğin maliyeti hakkında cevap teşkil edecektir.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli