DOLAR 30,8892 -0.4%
EURO 33,7480 -0.39%
ALTIN 1.984,90-1,57
BITCOIN 15928600,20%
Şanlıurfa
12°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

Omicron Tedbirleri Nasıl Olmalı?

Omicron Tedbirleri Nasıl Olmalı?

ABONE OL
10 Ocak 2022 17:16
Urfa Haberleri Omicron Tedbirleri Nasıl Olmalı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Omicron Tedbirleri Nasıl Olmalı ? Covid-19 gündeminde yer alan Omicron Varyantı ile birlikte Türk Tabipler Birliği toplumda ve okullarda daha güvenli bir eğitim için alınması gereken tedbirleri açıkladı.

Türk Tabipler Birliği, Omicron varyantı konusunda toplum ve eğitimle ilgili yaptığı tedbir tavsiyesinde, ” Virüse karşı koruyucu olduğunu bildiğimiz aşı uygulaması ve maske-mesafe-hijyen uygulamasına devam etmek, kapalı ortamlarda havalandırılmadan uzun süre bulunmamak hâlâ önemini korumaktadır. Omicron dalgası sırasında okulları daha güvenli hale getirebilmenin yolu toplumu COVID-19 için daha güvenli yapmaktan farklı değildir.” dedi.

Vakaların ne kadarının 18 yaş altı olduğu ve bu hastaların yaş grupları günlük olarak açıklanmalıdır. Birden fazla çocuk eş zamanlı hasta olduğu için kapanan sınıf sayısı ve bunların tüm sınıf sayısına oranı günlük bildirilmelidir. Tam aşılı tanımı hatırlatma dozları ve hastalığı geçirmiş olmayı da içerecek şekilde ülkemizde uygulanan bütün aşılara göre yapılarak, özellikle risk gruplarının (65 yaş üzeri, bağışıklık yetmezliği olanlar, sağlık personeli) hatırlatma dozlarını yapması sağlanmalıdır.

Sağlık personelinden başlayarak çalışan herkes için tam doz aşı olma zorunluluğu getirilmelidir. Hızlı antijen testlerinin kullanımı ve eczanelerde dağıtımı serbest olmalı, ücretsiz olarak kullanıma sokulmalıdır. Kapalı mekândaki toplu etkinlikler (kongre, balo, düğün vs.)  vaka sayıları düşene dek ertelenmelidir. Bütün kapalı yerlere ve özellikle maskesiz gidilen kapalı alanlara girecek kişilere (restoran, kahvehane, bar vs.) tam doz aşılı olma ya da son 24 saat içinde yapılmış negatif PCR ya da kapıda hızlı test yapma mecburiyeti getirilmelidir.

Okulların ara tatilinde sadece toplu taşıma ile yapılan seyahatler değil kişilerin kendi araçları ile yapacakları da dâhil bütün şehirlerarası seyahatler için tam doz aşılı olma ya da son 24 saat içinde yapılmış negatif PCR ya da hızlı test yapma mecburiyeti getirilmelidir. OKULLARDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER Çocuklar yemeklerini sınıfta yemeli, yemekhane ve kantin gibi toplu yemek alanları kullanılmamalıdır. Sınıfların birbirine karışması engellenmelidir. Sınıfta öğrenci sayısı 30’un altına indirilmelidir.

Öğretmenlerin aşı hatırlatma dozları tam olmalıdır. Yatılı okuyan veya yurtta kalan öğrencilere aşı zorunluluğu getirilmelidir. 12-18 yaş için aşılama daha çok teşvik edilmeli, okul aşısı programları oluşturulmalı ve çocukların aşıya daha kolay ulaşması sağlanmalı. FDA tarafından onaylanmış ve CDC, EMA gibi kurumların önerdiği bir aşı ile 5-11 yaş arası çocuklara aşı olma hakkı verilmeli. Okulda çalışan ya da öğrencilerin testi pozitif çıktığında filyasyon kurallarına uyulmalı, semptomu olan öğrenciler okula kabul edilmemeli ve veli taahhütnamelerine uyulması sağlanmalı.

Yarıyıl tatilinde öğrenciler ve veliler seyahat ve kapalı yerlere gitmekten kaçınması konusunda uyarılmalı, okul dışı zamanlarda COVID-19 açısından yüksek riskli aktivitelerden kaçınılmalıdır. Okullara hızlı testler ücretsiz dağıtılarak sınıf kapama uygulamasından vazgeçilmeli, 10 gün içinde 2 vaka çıkan sınıflarda sadece hasta çocuklar izole edilmeli ve diğer çocuklar okulda her gün test yapılarak eğitime devam edebilmelidir. (BSHA)

En az 10 karakter gerekli