DOLAR 31,0677 -1.54%
EURO 33,6255 -0.07%
ALTIN 2.016,800,01
BITCOIN 16014101,07%
Şanlıurfa
12°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

OMİCRON’A DİKKAT

OMİCRON’A DİKKAT

ABONE OL
26 Aralık 2021 14:20
Urfa Haberleri OMİCRON’A DİKKAT
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantının Türkiye’de de yayılmaya başladığını belirterek “Kalabalık illerimizde görülen yeni vakaların yüzde 10’undan fazlası Omicron kaynaklı. Yeni durum, hatırlatma dozunu daha da önemli hale getirmiştir.” dedi.

Yeni vakaların yüzde 10’undan fazlasının Omicron kaynaklı olduğunu belirten Koca şunları söyledi:

“Omicron varyantı Avrupa’dan sonra ülkemizde de yayılmaya başladı. Kalabalık illerimizde görülen yeni vakaların yüzde 10’undan fazlası Omicron kaynaklı. Yeni durum, hatırlatma dozunu daha da önemli hale getirmiştir. Aşı takvimi üzerinden 3 ay geçenler aşı etkinliğini güçlendirmelidir”

“Omicron varyantına karşı etkisi bilinen salgın tedbirlerine ek olarak başvurulması gereken kişisel tedbir söz konusu değil. Maske, sosyal mesafe ve aşıyla hayatımıza devam edeceğiz. Her zaman olduğu gibi, kalabalık yerlerden ve havalandırması kısıtlı ortamlardan uzak duracağız. Korku ve kaygının hayatı olumsuz etkilediğini, tedbirinse daima işe yaradığını biliyoruz.”

“Bu yeni varyantın, hastaneye yatışları ve yoğun bakım ihtiyacını belirgin şekilde arıtrmadığını gördük. Endişe verici durum yok, gerekli bilgeye ve salgın tecrübesine sahibiz. Yeni durumda hatırlatma dozunun önemi artmıştır. Aşı takvimi üzerinden 3 ay geçenler, hatırlatma dozunu olmalı, yeni varyanta karşı aşı etkinliğini güçlendirmelidir.”

En az 10 karakter gerekli