DOLAR 28,9508 0.16%
EURO 31,4892 0.04%
ALTIN
BITCOIN 11992305,29%
Şanlıurfa
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

örgü aşkı paraya dönüşüyor

örgü aşkı paraya dönüşüyor

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan 50 yaşındaki Mahmut Sergin, örgü örerek kazandığı parayla aile geçimini sağlıyor.

ABONE OL
14 Mart 2022 13:47
Urfa Haberleri örgü aşkı paraya dönüşüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siverek’te yaşayan bedensel engelli50 yaşındaki Mahmut Sergin, örgü örerek aile geçimini sağlıyor.

Siverek ilçesinde yaşayan 50 yaşındaki bedensel engelli Mahmut Sergin, çevresinin ‘kadın işi’ dediği örgü işiyle uğraşarak, aile geçimini sağlıyor. Engelli olduğu için günün büyük bir bölümünü evinde geçiren baba Sergin, örgü örerek, yaptığı örgü bebek, kazak, eldiven, atkı ve bereleri sosyal medyadan paylaşarak satışa sunuyor.

Ürünleri için talep gören baba Sergin, 30 yıldır el işi örgülerini organik iplerle ördüğünü söyledi. Sergin, kazandığı parayla aile bütçesine katkı sağladığını ifade etti.

Örgü işine, tavuk kanadını şiş olarak kullanarak başladığını aktaran Mahmut Sergin, “Küçükken beni hastaneye götürmüşler. Hastanede bana iğne yazılmış. Ailem, bana iğneyi hastane dışında bir kadına yaptırdı, sakat kaldım. Evde oturuyordum. İki ablam vardı. Bende onlarla el işi yapmaya başladım. Evde sıkılmayayım diye hep el işi yapıyordum. Bu işi iyice öğrendikten sonra babamdan para alıp, gidip ip alırdım. Daha sonra yaptıklarımı dükkanlara götürürdüm. Bu şekilde 22 yaşına kadar devam ettim. Daha sonra evlendim. 3 kız, 2 erkek 5 çocuğum oldu. Ben halen bu işi sürdürüyorum” dedi.

“Bu iş kadın işi dediler”

Sergin, örgü işiyle ilgili konuşmasının devamında, “Bazen arkadaşlarım görüyor, ‘neden yapıyorsun bu işi, bu iş bayan işidir, sen erkeksin.’ Ben de iş, iştir ele muhtaç olmaktansa bu işi yapıyordum, dedim. En azından birkaç kuruş para kazanarak, çocuklarıma haçlık verebiliyorum. Şimdiye kadar ev alamadım, kiradayım. Kiralık dükkan tutum. Bir bayan bana örgü makinesini al öğrenirsin, dedi. Bende vakfa gittim, Allah razı olsun, bana bir makine almama yardımcı oldular. 15 yıl önce artık makinede yıprandı, iş yapılmıyor. Makinem ve malzemem iyi olsa belki günde en az 30 tane kazak, 5 taneye yakın atkı, bere yaparım. Şimdi imkanım yetersiz olduğu için böyle ufak işler yapıyorum. Ürünleri de çocuklara, götürün pazarda satın diye veriyorum. Çocuklar da utanıyor, götürmüyor. Bende dükkanlara götürüp bırakıyorum. Onlarda Allah razı olsun yardımcı oluyorlar” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli