DOLAR 31,5126 0.47%
EURO 34,2475 0.58%
ALTIN 2.110,660,48
BITCOIN 20470735,68%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

16:31

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“Ortak Aday”

ABONE OL
3 Aralık 2018 17:46
Urfa Haberleri “Ortak Aday”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yerel seçimlerde “ortak adaylar”ın belirlenmesine ilişkin, “Mersin özelinde de İstanbul özelinde de bu türden çalışmalarımız var. Bu, bizim en önemli sorumluluğumuz” dedi.

Bir gazetecinin seçim sürecine ilişkin hazırlıkları sorması üzerine HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Tüm yerellerde fizibilite çalışmalarını tamamladıklarını, bu çalışmalara bağlı raporları oluşturduklarını söyledi.

Temelli, bazı yerlerde “ortak aday” sürecine destek verebileceklerine işaret ederek, “Her yerde seçimlere girmek tabii ki bizim için bir seçim politikasıdır. Türkiye’nin her yerinde seçime gireceğiz ama şunu bir kez daha belirtmekte yarar var; belirli, istisna teşkil eden ve herhangi bir partinin tek başına kazanma olanağının olmadığı yerlerde bu iktidarı geriletmek, bu Cumhur İttifakı’ndan, bu otoriter rejimden Türkiye’yi kurtarmak için yan yana gelmekten daha doğal bir şey olamaz. Dolayısıyla bu anlamıyla ortak çalışmalar sürdürmek, ortak adayların belirlenmesine katkı sunmak, demokrasiden, emekten, kadından yana tercihte bulunacak seçenekleri – bu seçenekleri halkların aslında doğal ittifak dediğimiz zeminlerde oluşturduğunu çok rahat söyleyebilirim – açığa çıkarmak ve böylece yerinden ve demokratik yönetim sürecine katkı sunmak önceliğimizdir. Böyle çalışmalar da yapıyoruz. Mersin özelinde de İstanbul özelinde de bu türden çalışmalarımız var. Dediğim gibi tek başına hiçbir partinin kazanamayacağı yerlerde demokrasi güçlerini yan yana getirecek seçenekleri değerlendirmek zorundayız. Bu bizim en önemli sorumluluğumuz.”

Mersin’de aday çıkarıp çıkarmayacaklarının sorulması üzerine Temelli, “Henüz bu konuda net bir karar vermedik. Bu konuda ortak bir karar verilme sürecini destekliyoruz ve güçlendirmeye çalışıyoruz. Bugünden aday çıkarmak aslında bu ortak çalışma sürecini beslemez ve güçlendirmez. O yüzden bir telaşımız, acelemiz yok. Süreci güçlendirme yönünde çabamız var. Herkese de bu çağrıyı yapıyoruz. Demokrasiden, emekten, kadından yana bu tür yerlerde ortak adayları, çalışmaları yapmak büyük önem taşıyor ama tabii ki her yerde aday çıkarma gibi çalışmalarımız olacak” ifadesini kullandı.

En az 10 karakter gerekli