DOLAR 31,0889 0.3%
EURO 33,7355 0.09%
ALTIN 2.022,300,30
BITCOIN 16023750,65%
Şanlıurfa
12°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

Özel temsilci Serdar Kılıç

Özel temsilci Serdar Kılıç

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, eski Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın Ermenistan özel temsilci olarak görevlendireceğini söyledi. 

ABONE OL
17 Aralık 2021 01:23
Urfa Haberleri Özel temsilci Serdar Kılıç
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanı Mevlüt Bakan Çavuşoğlu, eski Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın Ermenistan özel temsilci olarak görevlendireceğini söyledi. 

Çavuşoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyaretinde yaptığı açıklamada, Ermenistan ile ilişkilere değinerek, normalleşme konusunda karşılıklı olumlu açıklamalar yapıldığını anımsattı. 

Bakan Çavuşoğlu, “Biz, Azerbaycan ile her konuda istişare ediyoruz. Ve Azerbaycan’ın bilgisi dahilinde bu tür adımları atıyoruz. Kimse ‘Azerbaycan’dan bağımsız ya da ayrı hareket edebilir miyiz’ diye sorgulamasın. Bir millet iki devletiz. Bunlar olumlu şeyler hepimize faydası olacak” diye konuştu

Güven artırıcı adımlar atmanın önemli olduğunu ifade eden Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Bir taraftan Azerbaycan ile Ermenistan arasında güven artırıcı adımlar atılıyor. Bizim de Ermenistan ile kendi aramızda… Azerbaycan-Ermenistan arasındaki güven artırıcı adımlara paralel olarak atmamızda fayda gördük. Sayın Cumhurbaşkanımızın da tensipleriyle eski Washington Büyükelçimiz Serdar Kılıç’ı özel temsilci olarak görevlendireceğiz.” 

İstanbul-Erivan uçak seferleri

İstanbul-Erivan arasında uçuşlar konusunda Türkiye ve Ermenistan’dan havayolu şirketlerinin başvurusu bulunduğunu anlatan Çavuşoğlu, “Bunları Ulaştırma Bakanlığımız ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz değerlendiriyor. Prensip olarak olumlu bakıyoruz. Hangileri uçabilecek, onlar önümüzdeki günlerde açıklanır” diye konuştu. 

Çavuşoğlu, Türkiye’nin bölgenin huzuru ve barışı konusunda samimi olduğunu belirterek, ”Azerbaycan’ın da tek gayesi vardı, işgal edilmiş topraklarını geri almak. Sonuç olarak, Azerbaycan, barış anlaşması teklif ettiğine göre Azerbaycan da iyiniyetli” dedi. 

Bakan Çavuşoğlu, BAE’deki temasları konusunda da bilgi verdi. 

En az 10 karakter gerekli