DOLAR 31,1751 0.09%
EURO 33,7714 -0.13%
ALTIN 2.033,290,03
BITCOIN 17883132,26%
Şanlıurfa

AÇIK

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Özel:Anayasa Erdoğan için değil, her doğan için yapılır"

Özel:Anayasa Erdoğan için değil, her doğan için yapılır"

ABONE OL
22 Kasım 2023 12:06
Urfa Haberleri Özel:Anayasa Erdoğan için değil, her doğan için yapılır"
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Anayasa Erdoğan için değil, her doğan için yapılır, o da toplumsal mutabakatla yapılır” dedi.

Özel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son günlerde yaşanan sel ve fırtınada yaşamını yitiren vatandaşlar olduğunu belirterek, iktidar partisinin yaşananları ilk kez iklim krizine bağladığını söyledi.

Özgür Özel’in konuşması satırbaşlarıyla şöyle:

“-İklim krizinin varlığını kabul etmek önemli ama hükümetler iklim krizine bir doğal afet, biz ne yapalım diyebilecek durumda değiller, doğal afetlerde de biz ne yapalım diyebilecek durumda değiller.”

“-Bütün dünya dirençli kentlerden bahsediyor. Sel olacak, deprem olacak, afet olacak ama siz hazırlığınızı yapacaksınız, kentler mutlaka dirençli olacak. Bunun için, dirençli kentler için iktidarın hazırlık yapması gerekiyor.”

“-Tabii merkezi yönetim bizde değil ama dirençli kentler için siz niye yapıyorsunuz diye soranlara cevabımız var. Bir örnek olması açısından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bahsedebiliriz.”

“-Şüphesiz tek örnek değil, önümüzdeki günlerde haftalarda Cumhuriyet Halk Partisi’nin halkçı, katılımcı, cesaretli, emek yoğun ve bilime sarılan belediyecilik anlayışı ile ilgili örnekleri bu kürsülerden Türkiye ile paylaşmaya devam edeceğiz.”

Mezalime dur demek

“-Bosna Hersek 1943 yılından beri 25 Kasım’ı Devlet Günü olarak kutluyor, bu Devlet Günü’ne katılacağız.”

“-Saraybosna, Bosna Hersek 1990’larda çok büyük acılar yaşadı. 1995’te Srebrenitsa’da çeşitli kentlerinde, bütün dünyanın gözünün önünde bir katliam, bir soykırım yaşandı.”

“-Cumhuriyet Halk Partisi olması gereken yerdeydi, Türkiye olması gereken yerdeydi. Zulme karşı durduk ve Avrupa’nın, dünyanın katliamı, soykırımı işleyene ve mağdura göre değerlendiren tutumunun karşısında durduk; aynı şimdi İsrail-Filistin meselesinde olduğu gibi.”

“-Filistin’de olaylar aslında Filistin halkına da en büyük zararı veren Hamas’ın bir gece yarısı sivillere yönelik roket saldırılarıyla, bir takım alçaktan uçan hava araçlarıyla sınır aşmasıyla başladı. Bunu fırsata çeviren, bunu araçsallaştıran İsrail hükümeti, Hamas’la mücadele adı altında Filistin’e inanılmaz bir saldırıya, adeta bir soykırıma girişti.”

“-O günden bugüne 13 bin 300 Filistinli hayatını kaybetti, bunun yüzde 70’i çocuklar ve kadınlardan oluşuyor. Öldürülen çocukların sayısı 400’e ulaştı ve hepimizin gözü önünde Gazze’de elektrikleri kesilen bir hastanede küvezdeki çocuklar çığlık atarak, tıkanarak hayatlarını kaybettiler.”

“-Bu kadar büyük bir zulmün karşısında maalesef dünyanın güçlüleri sessizliğe büründüler, aynı 1995’te olduğu gibi. 95’te sustular, sonra Srebrenitsa için yıllar sonra savaş suçu dediler, yargılanmalarına destek verdiler falan.”

“-Bugün yapılması gereken, yarın timsah gözyaşları dökmek yerine Filistin’deki çocuklara ve Filistin’e sahip çıkmaktır, bu mezalime dur demektir.”

“-Sosyalist Enternasyonal nezdinde bütün üye devletlere ve bütün dünyada Sosyalist Enternasyonal üyesi olan ya da olmayan bütün sol sosyal demokrat partilerin liderlerine birer mektup yazdım.

“-Cumhuriyet Halk Partili yerel yönetimlerin insani yardımlarını bölgeye ulaştırmak, soruna dikkat çekmek için Filistin’e gideceğiz, bunun için girişimlerde bulunuyoruz.”

Kardeş vatan” KKTC

“-Geçtiğimiz hafta grup toplantımızın ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gittik. Orada ilk ziyareti ‘yavru vatan’a değil, ‘kardeş vatan’a yaptık.”

“-Gelecek sene Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50’nci yıldönümü. Bir aksilik olmazsa Cumhuriyet Halk Partisi, 20 Temmuz günü yapılacak törenlerde en yüksek katılımla hep birlikte orada olacak.”

“-Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50’nci yılında şu anda 70 yaşlarında olan gazilerimizin bu ufacık ama psikolojik olarak, moral olarak çok önemli beklentilerini 50’nci yıla girerken hep beraber çözmek boynumuzun borcudur, bu konuda tüm siyasi partilere açık davette bulunuyorum.”

Yargıtay’ın Can Atalay kararı 

“-Orta yerde bir anayasa var, beğenelim beğenmeyelim, mesele bir mahkemenin ve ona cesaret veren bir parti genel başkanının Anayasa’yı tanımama krizidir. Mesele bir devlet krizidir.”

“-Mesele “Anayasa’nın bir sayfasını tanımayayım, ses çıkmazsa öbür sayfasını da tanımam” deyip yarın Meclis’i de tanımamanın, ülkede anayasasız bir düzeni dayatmanın, belki yarın öbür gün seçimleri yapmamaya falan kalkışmanın hesabı içinde olan bir darbe girişimine direnip direnme meselesidir.”

“-O yüzden Cumhuriyet Halk Partisi bu darbe girişimine, Recep Tayyip Erdoğan’ın başına geçtiği darbe girişimine direnmeye karar verdi.”

“-Grubumuz ilk günden itibaren toplandı ve şu an tam 280 saat oldu, genel kurul salonunu boşaltmadık, nöbetçi arkadaşlarımız orada adalet oturumu yapıyorlar.”

“-İkinci bir karara kadar eylemimizi ikinci bir faza, farklı bir boyuta taşıyana kadar, grubumuz toplanıp ayrı bir karar alana kadar 280 saat, 500 saat de olsa bu mücadelemiz sürecek.”

DİSK’in “gelirde adalet yürüyüşü”

“-Geçtiğimiz günlerde Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu İstanbul’dan Ankara’ya ‘gelirde adalet yürüyüşü’ başlattı.”

“-DİSK’in yürüyüşüne Cumhuriyet Halk Partisi’nin güzergahtaki tüm örgütleri; Kocaeli örgütü, Bursa örgütü, Bilecik örgütü, Eskişehir örgütü ve en nihayetinde Ankara örgütü destek verdiler.”

“-DİSK’in talebi şudur: Kendi üyeleri için bir şey istemiyorlar, yöneticileri için bir şey istemiyorlar; Türkiye’deki 3 milyon 600 bin kamuda çalışan, toplam 20 milyon çalışan için önemli bir talepleri var.”

“-DİSK de diyor ki: Bundan sonra vergi dilimleri yüzde 15’ten değil, 10’dan başlasın, asgari ücret arındırılsın ve bundan sonraki süreçte bu tip bir çalışanın cebinden vergi marifetiyle para alınmaya son versin.”

“-Biz bunu son derece kıymetli buluyoruz ve bundan sonraki süreçte grup başkan vekillerimiz DİSK’in önerisini zaten daha önce kanun teklifine dönüştürmüşlerdi, süresi dolduğunda Genel Kurula indireceğiz.”

“Emeklinin maaşından 429 ekmek çaldılar”

“-Emekliler diyor ki, insanca yaşam istiyoruz.”

“- Erdoğan seçildiği gün asgari ücret 2280 ekmek alıyordu, bugün bin 629 ekmek alıyor; seçimden buraya bir asgari ücret 652 ekmek kaybetti. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 haziranda bin 500 ekmek alıyordu, şimdi bin 71; emeklinin de maaşından 429 ekmek çaldılar.”

“-Zeytinyağı da 175 liradan 350 liraya çıktı; 65 litre zeytinyağı alan asgari ücret, 33 litre alabiliyor. 326 kilo kuru fasulye alabilen asgari ücret 228 kilo kuru fasulye alabiliyor. Kuru fasulyenin kilosu 35 liradan 50 liraya çıktı.”

“-Sonra dönüyorlar ‘efendim biz memurdan yanayız, emekliden yanayız, asgari ücretliye yedirmeyiz, enflasyona yedirmeyiz’ diyorlar.”

“Eğer samimiyse Aralık ayında asgari ücret belirlenirken bir an önce bu kaybı tamamen telafi eden ve gelecek senenin hak eden artışını yapan bir teklifle gelirler.”

“-Tabi bu fiyatlar alabilenin ödeyeceği fiyatlar, bir de alamayan var, alamayınca krediye, kredi kartına sarılanlar var başka çare kalmadığı için.”

“-Vatandaş pazarda patatese kredi kartı çektirmeye başladı.”

“-Son bir ayda, sadece bir ayda takibe düşen kredi kartı borç miktarı yüzde 50 artmış.”

Hırant Dink cinayeti

“-Hrant Dink’in katledilmesinin Türkiye’de yarattığı büyük travmayı 16 yıl sonra bir kez daha hep birlikte yaşadık.”

“-Gözümüze bakıyorlar, gözünüze bakıyorlar. Diyorlar ki: Biz icap ettiğinde katilimize bile sahip çıkarız.”

“-Bu emanet kürsüden, Ecevit’in, İnönü’nün, Atatürk’ün kürsüsünden o derin güçlere diyoruz ki: Bakın biz buradayız. Siz katilinize sahip çıkıyorsanız, biz iyi insanlar, biz cesur insanlar, biz temiz insanlar, biz namuslu insanlar birbirimize de bu ülkeye de sahip çıkacağız, size teslim olmayacağız.”

50+1 tartışması 

“-Geçtiğimiz günlerde Almanya dönüşü uçakta Erdoğan şöyle söylüyor: ’50+1 şartının değişmesi isabetli olur; partileri yanlış yollara sevk ediyor, yanlış işler yapılıyor.’ MHP’nin yanlış bir yol olduğu, onunla birlikte olmanın bir hata olduğu, MHP’nin sırtında kambur olduğunu açıkça ifade ediyor.”

“-Devlet Bey bugün çıktı ve şöyle söyledi: ‘Eksiklikleri olabilir ama taviz verilemez ama Sayın Cumhurbaşkanımızla aramızı da kimse açamaz.’ Bunların ilişkisi, hatta arayı açmaya çalışanlara da bir sürü hakaret etmiş.”

“-Bizim Cumhuriyet Halk Partisi olarak bunlarla meşgul olmamız mümkün değil, şundan dolayı değil: Şimdi Sayın Erdoğan sen ne değiştireceksin bilmiyorum. Sistem mi değiştireceksin, ortak mı değiştireceksin, ittifak mı değiştireceksin, Rahmetli Erbakan’a attığın kazıkta olduğu gibi gömlek mi değiştireceksin? Ne değiştirirsen değiştir ama emin ol bizimle birlikte anayasa değiştiremeyeceksin.”

“-Biz kendisi için, her doğan için değil, Erdoğan için yapılmış bir anayasaya 2 yıl sonra ‘ya bu kıyafetin kolu uzun, paçası sarkıyor, burası dar geliyor’ diyorsa, biz ona şunu söyleyeceğiz: Anayasa Erdoğan için değil, her doğan için yapılır, o da toplumsal mutabakatla yapılır.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli