DOLAR 30,9255 0.01%
EURO 33,4688 0.02%
ALTIN
BITCOIN 16221171,37%
Şanlıurfa
12°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Özel’den Akşener’e ‘seçim işbirliği’ ziyareti

Özel’den Akşener’e ‘seçim işbirliği’ ziyareti

ABONE OL
30 Kasım 2023 17:21
Urfa Haberleri Özel’den Akşener’e ‘seçim işbirliği’ ziyareti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i yerel seçime yönelik işbirliği konusunda ziyaret etti.

Özel, İYİ Parti Genel Merkezi’ni ziyaret ederek Akşener ile bir süre görüştü. Özel’e Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile Genel Başkan Yardımcıları Gökhan Zeybek, Gül Çiftçi ve Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın eşlik etti.

Görüşmede Akşener’in yanında ise İYİ Parti Genel Sekreteri Ayfer Yılmaz, Genel Başkan Yardımcıları Ortay Vural ve Burak Akburak ile İYİ Parti Grup Başkanı Koray Aydın yer aldı.

İki lider görüşmenin ardından basın mensuplarının karşısına geçerek kısa bir açıklama yaptılar.

Yerel seçime yönelik işbirliği

Özel şunları söyledi:

“Yaptığımız görüşmede, tabii ki çok önemli değerlendirmeler yaptık ama ziyaretimizin özü ve özeti şuydu: İYİ Parti’nin kamuoyunca da bilinen, bizim tarafımızdan da saygıyla karşılanan bir Genel İdare Kurulu (GİK) kararı ile tüm seçim bölgelerinde yerel seçime kendi adayları ile girmeleri noktasında bir irade beyanları, alınmış bir kararları vardı.

Biz ziyaretimizde, bu karara saygılı olduğumuzu… O yüzden yerel seçimlere yönelik bir somut teklifle değil, ancak yerel seçimlerde… İttifak kelimesi yoruldu, ittifak kelimesi kalabalıkları, uzun süren toplantıları çağrıştırıyor. Ama yerel seçim; esnekliği, biraz daha hızlı karar vermeyi, ikili iş birliklerini gerektiriyor. Biz, İYİ Parti’ye önümüzdeki yerel seçime yönelik olarak iş birliği içinde olup olamayacağımızı, böyle bir Genel İdare Kurulu kararının yeniden gözden geçirilip geçirilemeyeceğini, bizim alınmış kararlara saygılı olduğumuzu, ama eğer mümkün olursa bundan sonraki süreçte, yerel seçimlerdeki iş birliği için partilerimizin görevlendireceği kişilerin birlikte çalışma imkanının yaratılıp yaratılamayacağını sorduk. Ve Sayın Genel Başkanımızdan bu konuda bir cevap aldık.”

“Hiç değilse bazı yerlerde işbirliği”

Akşener ise partisinin yere seçime 81 ilde tek başımıza seçime girme kararı aldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“O konuyu, Genel İdare Kurulu’nda bizim tekrar iki siyasi parti olarak hiç değilse bazı yerlerde birlikte işbirliği yapabilir miyiz sorusunu… Genel İdare Kurulu’na tekrar götürebilir misiniz? Özü bu. Biz de arkadaşlarımızla, kendilerinin yanında da konuştuk. Pazartesi günü doğal olarak GİK’i toplayacaktık zaten. Orada bu soruyu, Genel İdare Kurulumuza soracağız. Onlar nasıl bir cevap verecek, göreceğiz.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli