DOLAR 31,2301 0.08%
EURO 33,9531 0.26%
ALTIN 2.037,04-0,16
BITCOIN 19648676,82%
Şanlıurfa
14°

AÇIK

18:59

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Özgür Özel: ‘Bu yapıya teslim olmayacağız’

Özgür Özel: ‘Bu yapıya teslim olmayacağız’

ABONE OL
16 Kasım 2023 22:57
Urfa Haberleri Özgür Özel: ‘Bu yapıya teslim olmayacağız’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Karanlık ve derin güçler hepimizin gözünün önünde racon kesmektedir. Buna teslim olmayacağız”

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, bugün yaptığı iade-i ziyaretler kapsamında CHP Grubu’nu ziyaret ederek, Genel Başkan Özgür Özel ile görüştü.

Özel, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Kurtulmuş’un planlı bir ziyarette bulunduğunu ifade ederek, bunun bir iade-i ziyaret ve aynı zamanda kongre sonrası tebrik ziyareti olduğunu söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özel, “Anayasa ve İçtüzük ile ilgili tartışmaları yerel seçimden sonraya bıraktıklarını” belirtti.

Özel, tutuklu Milletvekili Can Atalay konusunun gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

“O konuyu da konuştuk, Sayın Kurtulmuş konuya mümkün olduğu kadar yapıcı yaklaştığını söyledi. Benim ve kendisinin ayrı ayrı değerlendirmeleri oldu, ama o konuda herhangi bir şey söylemem doğru olmaz birlikte bir açıklama yapmadığımız için.

Anayasa ve İçtüzük konusu… Bir anayasa tartışması bizim yakın yere koyacağımız bir tartışma değil. Bu konuda CHP’nin hattını koymuştuk. Çünkü bahsedilen anayasa değişikliğiyle ilgili konuda tutumumuz çok belli. Ancak bütün partilerin üzerinde görüş alışverişinde bulunabileceği bir süreç olacaksa o da yerel seçim gündeminden sonra olabilir. Numan bey ile olan görüşmede konu olmadı.

O görüşmeye dair değil ama ülkenin anayasa tartışması gündemine dair bizim Anayasa Mahkemesi’ni zayıflatacak, aldığı kararların uygulanmamasına sebebiyet verecek, bu yargı darbesini meşrulaştıracak bir şeyin içinde olmamız zaten mümkün değil. Zaten bu konuda bir teklifle gelinmiş de değil. Genel olarak anayasa ve İçtüzük ile ilgili gruplar arasında bir mekik diplomasisinin başlaması gibi meselelerde yerel seçimden sonraya kalacak.”

Atalay’ın milletvekilliği

Özgür Özel, bir gazetecinin Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürüleceğine ilişkin yazılı metni Meclis kürsüsünde okunup okunmayacağına ilişkin sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Bugün benim sayın Başkandan önümüzdeki birkaç hafta içinde ya da muhalefet partilerinin haberi olmaksızın böyle bir şeyin olmayacağına yönelik bir hissiyatım oluştu. Gelecek hafta böyle bir şey beklemiyoruz. Ama biz bütün Meclis Başkanvekillerinin ve sayın Meclis Başkanı’nın bu yargı darbesine karşı Meclis’in ve milletvekilinin arkasında durması gerektiğini düşünürüz. Benim kendisiyle yaptığım görüşmede bu konuda birkaç hafta içinde böyle bir şeyin yaşanma tehlikesine yönelik bir izlenimi edinmedim.”

“Bu yapıya teslim olmayacağız”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Gazeteci Hrant Dink cinayetinin sanığı Ogün Samast’ın tahliyesiyle ilgili sürece ilişkin bir soruyu yanıtlarken de şunları söyledi:

“Bir el bir kez bu dört aydaki kanaati değiştirmiş. Bir el altı ayda bir olacak şeyi dördüncü aya çekerek, iki ay öne çekmiş. Bir el punda getirmiş katilini serbest bırakmış. Bir el Hrant Dink’in katilini korumuş, kollamış günü gelince de hepimize şu mesajı vermiş; ‘Gerekirse buradaki derin yapı katiline bile sahip çıkar. Bu kadar güçlüyüz’ diyor. Bu Türkiye Cumhuriyeti’ne, bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne açık meydan okumadır. ‘Biz gerekirse katilimize bile sahip çıkarız’ demektir.

Bu Ermeni cemaati için inanılmaz incitici ve ürkütücüdür. Onların yaşadığı hissiyatı yüreğimizde hissediyoruz. Bu Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bütün vatandaşlara ‘Burası öyle Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesi değildir, burada Anayasada yazmayan kurallar var’ demektir. Burada bir derin güçler… Karanlık ve derin güçler hepimizin gözünün önünde racon kesmektedir. Buna teslim olmayacağız. Bu Recep Tayyip Erdoğan’ın demokrasiye karşı günahlar defterine kalın harflerle yazılıp altı çizilecek… Demokrasiye karşı suçlar defterine kalın harflerle yazılıp altı çizilecek bir kara lekedir. Defter Tayyip Erdoğan defteridir. Ama kalemi hangi ittifak ortağı ya da hangi başka siyaset dışı derin tutup yazmıştır. Onu tarih gösterecek, önümüzdeki süreçlerde göreceğiz. Ama biz bu yapıya teslim olmayacağız.”

En az 10 karakter gerekli