DOLAR 32,5596 0.05%
EURO 35,0492 0.54%
ALTIN 2.428,310,22
BITCOIN 2091831-3,83%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Pahalı teknolojiler ucuz silahlara karşı

Pahalı teknolojiler ucuz silahlara karşı

ABONE OL
19 Mart 2024 23:09
Urfa Haberleri Pahalı teknolojiler ucuz silahlara karşı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransız firkateynleri, 2023’ün sonundan bu yana Yemen’deki Husi isyancılar tarafından kullanılan küçük ve ucuz SİHA’lara karşı her birinin maliyeti bir milyon avrodan fazla olduğu tahmin edilen Aster 15 uçaksavar füzelerini defalarca ateşledi.

Ukrayna’da da aynı soru, her biri yaklaşık 20 bin dolar İran yapımı Şahid İHA’ları karşısında ortaya çıkıyor.

Hem Pentagon hem de Fransa Savunma Bakanlığı dişlerini sıkıyor…

Fransa Genelkurmay Başkanı General Thierry Burkhard, Aralık 2023’te bir konferansta, “Aster ile bir Şahid’i öldürdüğümüzde, aslında Aster’i öldüren Şahid’dir” demişti.

Fransız Donanması Hint Okyanusu Deniz Bölgesi Komutanı Koramiral Emmanuel Slaars ise, Ocak 2024’te Savunma Bakanlığının düzenlediği basın brifinginde, saldıran İHA’nın maliyeti ile önleme füzesinin maliyetini karşılaştırmanın “oldukça dar görüşlü bir analiz” olduğunu savunmuştu.

Koramiral Slaars, “Dikkate alınması gereken maliyet, sadece kullandığımız füzenin maliyeti değil, aynı zamanda koruduğumuz şeyin de maliyetidir” demişti.

Bölgede bulunan Batı ülkelerinin savaş gemileri, aynı zamanda, Süveyş Kanalına giden gemilerin önemli bir geçiş yolu olan Kızıldeniz’de seyreden şilepleri ve tankerleri de koruyor.

Pahalı yüksek teknoloji ürünü araçlarla donatılmış orduları ucuz, kaba silahlar kullanan gruplarla karşı karşıya getiren asimetrik çatışmalarda, mühimmat maliyeti ikilemi her zaman vardır.

Örneğin, İsrail’in Demir Kubbe kalkanı maliyeti nedeniyle sık sık eleştiriliyor ve bazı İsrailli siyasî liderler bunun Yahudi devletini ekonomik bir yıpratma savaşına maruz bıraktığına inanıyor.

Örneğin 10 ve 11 Mayıs 2021’deki büyük roket saldırısı sırasında Hamas 480 roket atmak için yaklaşık 250 bin dolar harcarken, İsrail 50 bin dolarlık nispeten düşük birim maliyetine rağmen birkaç saat içinde 10 milyon dolardan fazla “Tamir” önleme füzesi ateşledi.

Batılı orduların araştırma kurumları, bu maliyetli çatışmalar karşısında ucuz önleme çözümleri geliştirme çabalarını hızlandırıyor.

Hem insansız hava araçları hem de roketler karşısında en umut verici yol, silah ve enerji üretim altyapısı çalışır durumda tutulduğu sürece mühimmatı neredeyse bedava ve sınırsız olan lazerdir.

İsrail, Gazze (Hamas) ve Lübnan’dan (Hizbullah) gelen roket ve insansız hava araçlarını durdurma oranını arttırmak için yerinde kalacak olan önleyici füzelerine ek olarak, birkaç aydır bir “Demir Işın” kalkanı konuşlandırıyor.

Askerî uzmanlara göre, mevcut lazerler sadece roketleri ve küçük insansız hava araçlarını engelleyebiliyor. Üç ila altı yıl içinde gelmesi beklenen ikinci nesil lazer onlarca kilovat güce sahip olacak ve ses altı füzeleri engelleyebilecek.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli