DOLAR 32,5700 0.08%
EURO 35,0090 0.42%
ALTIN 2.423,390,02
BITCOIN 2087964-3,76%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Pamuk’ta Denetim (Video)

ABONE OL
14 Ekim 2018 17:06
Urfa Haberleri Pamuk’ta Denetim (Video)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa Valiliği pamuk üretim işlemesinde kaliteyi artırmak için harekete geçti. İşlemeye ve muhafaza da kayıpları en aza indirmek için önlemler toprağı ekiminden tüketiciye ulaştığı ana kadar denetim altında olacak.

Şanlıurfa’da pamuğunun kalitesini artırmak için tedbirler uygulanacak. Türkiye’nin toplam pamuk üretiminin yarısına yakını Şanlıurfa’da yapılıyor ama fiyatı düşük bu durumu tersine çevirmek için Şanlıurfa Valiliği bir dizi önlem aldı.

Hasat işleme ve muhafaza da kalite kayıplarını en aza indirmek için denetimi yapılacak.Nemin yüzde 65’in üstünde olduğu durumlarda hasat makineleri ile pamuk toplanması engellenecek.

Hasat sırasında nem oranı yüzde 13’ü geçen pamuklarda toplanacak Pamuk ların taşınması muhafazası ve depolanmasını da naylon malzemeyle renkli BEZ kullanılmayacak. Kurallara uymayanlara cezai işlem uygulanacak

Şanlıurfa valisi Abdullah Erin, Türkiye’nin toplam pamuk üretiminin yarısına yakınının karşılandığı kentte, pamuğun kalitesini yükseltmek, hasat, işleme ve muhafazada kalite kayıplarını en aza indirmek için denetimlerin sıklaştırılacağını ve hataların affedilmeyeceğini bildirdi.

Şanlıurfa ziraat odası başkanı Ahmet Eyyüpoğlu “pamuğun değerinin düşürülmemesi için fabrikatörlerin fiyat düşürmemesi gerekiyor. Üretim girdilerinin ne kadar yüksek olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Fabrikatörlerimiz aynı zamanda çiftçidir. Çiftçilerimizi mağdur etmemeleri için ellerini vicdanlarına koymalarını rica ediyorum.” diye konuştu.

Şanlıurfa’da sanayicilerin büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Şanlıurfa ticaret borsası başkanı Mehmet Kaya, pamuğun toplanırken kirletildiğini, naylon çuval sorununun devam ettiğini, hasat sezonunda denetimlerin artırılmasını ve cezai yaptırımların mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini borsa olarak tarımsal üretimde kalitenin yükseltilmesi, ilin sorunlarının çözülmesi için her türlü desteğe devam edeceklerini söyledi.

Şanlıurfa ticaret ve sanayi odası başkanı Halil Peltek ise kentte üretilen pamuğun kalitesinin yüksek olduğunu belirterek, bu kalite zincirinin nihai tüketiciye kadar korunması gerektiğinin önemine işaret ederek  alınan tedbir kararlarının sıkı bir şekilde uygulanmasını ve cezai yaptırımların mutlaka hayata geçirilmesi ve herkesin bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getirdi.

En az 10 karakter gerekli