DOLAR 32,5700 0.13%
EURO 34,8260 0.34%
ALTIN 2.420,72-0,48
BITCOIN 21802563,34%
Şanlıurfa
25°

AZ BULUTLU

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Peru: Lüks saatler skandalı kriz çıkardı, 6 bakan istifa etti

Peru: Lüks saatler skandalı kriz çıkardı, 6 bakan istifa etti

ABONE OL
3 Nisan 2024 12:53
Urfa Haberleri Peru: Lüks saatler skandalı kriz çıkardı, 6 bakan istifa etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Peru’da Devlet Başkanı Dina Boluarte’nin karıştığı lüks saatler skandalı hükümet krizine dönüştü ve hükümetin 18 Bakanından altısı istifa ettiğini açıkladı.

Boluarte ise Rolex marka saatleriyle bağlantılı olarak yasadışı zenginleşme iddiasıyla açılan soruşturma bağlamında kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor.

İçişleri Bakanı Victor Torres, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra “ailevî sorunları” gerekçe göstererek görevinden ayrıldığını açıklasa da, birkaç saat sonra Eğitim, Kadın, Tarımsal Kalkınma, Üretim ve Dış Ticaret Bakanları da istifa ettiklerini duyurdu.

Ancak bu Bakanlardan hiçbiri ayrılışları için herhangi bir neden belirtmedi.

Hükümetin üçte birinin istifası, Dina Boluarte’nin evinin ve başkanlık ofisinin beklenmedik şekilde aranmasından sonra geldi.

Polis ve yargıçlar, Cumhurbaşkanının mal beyanında belirtmediğinden şüphelenilen Rolex marka saatlerin peşine düştü.

Savcılık, Boluarte’nin sadece bir tane saati olduğunu bildirmesine rağmen, 5 Nisan cuma günü gönderilmesi beklenen çağrı yazısıyla sahip olduğu tüm saatleri beyan etmesini talep ediyor.

Cumhurbaşkanı ise, polisin Hükümet Konağı’ndaki operasyonlar sırasında bu mücevherlerden bazılarını bulduğunu, ancak Rolex’in bulunmadığını ileri sürüyor.

Skandal sonrasında istifa eden İçişleri Bakanı, amirini savunmakta gecikmedi. “Eğer Dina Boluarte giderse Peru batar. Hanımefendinin saklayacak bir şeyi yok. Ben huzur içinde, ellerim temiz olarak ayrılıyorum” dedi.

Muhalefet, Cumhurbaşkanının görevden alınmasını istiyor, ancak sağ partilerin denetimi altında bulunan Kongre’de çoğunluğa sahip değil.

Skandal, 15 Mart’ta, bir haber sitesinin Boluarte’nin 2021 ve 2022’de yıllarında hükümetteyken çeşitli lüks saatler taktığını gösteren bir dizi fotoğraf yayınlamasıyla patlak verdi.

Peru Devlet Başkanı hakkında ayrıca göreve gelmesi sırasında patlak veren ve iki ay süren toplumsal huzursuzluk esnasında 50’den fazla kişinin ölmesi üzerine “soykırım, ağırlaştırılmış cinayet ve ciddi yaralama” suçlarından açılmış soruşturmalara da hedef oldu.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli