DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 2222587-0,09%
Şanlıurfa
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Peter Pellegrini Slovakya Cumhurbaşkanı seçildi

Peter Pellegrini Slovakya Cumhurbaşkanı seçildi

ABONE OL
7 Nisan 2024 20:18
Urfa Haberleri Peter Pellegrini Slovakya Cumhurbaşkanı seçildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Slovakya’da Peter Pellegrini oyların yüzde 53,85’ini alarak, dün 5,4 milyon nüfuslu Slovak Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçildi.

Rakibi Ivan Korcok ise oyların yüzde 46,80’ini alarak, gözlemcilerin beklediğinden daha iyi bir sonuç elde etti.

Anketler, ikiliyi başa baş gösteriyordu, ancak sonuçta beklenenden daha kolay kazanan popülist Başbakan Robert Fico’nun koalisyon hükümetinin adayı Peter Pellegrini oldu.

Robert Fico’nun solcu Smer (Slovakça Liderlik) partisi 30 Eylül’de yapılan son Parlamento seçimlerini Rusya yanlısı ve Amerikan karşıtı bir platformda kazandı.

Sonuçtan “büyük memnuniyet” duyduğunu belirten Pellegrini, “Slovakya’nın ulusal çıkarlarını savunacak bir Cumhurbaşkanı olmak istiyorum” dedi. Pellegrini, “Slovakya’nın savaşın değil barışın tarafında kalması için” her şeyi yapacağını söyledi.

AB’ye net mesaj

Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi, Avrupalı müttefiklerine çok net bir mesaj gönderdi: “Slovakya’nın, hoşuna gitsin ya da gitmesin, her zaman savaşın değil barışın tarafında kalmasını sağlamak için elimden gelen her şeyi yapacağım. Bu konuda beni eleştirmek isteyen herkes bunu yapabilir.”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, özellikle Peter Pellegrini’nin uzun süredir müttefiki olan popülist Başbakan Robert Fico’nun Kiev’in egemenliğini sorgulaması ve Moskova ile barış çağrısında bulunmasından bu yana Slovakya’daki seçim kampanyasının en önemli konularından biri oldu.

Mevcut hükümet, geçen aylarda, komşu Ukrayna’ya askeri yardımı kesmişti. Pellegrini’nin seçilmesi, hükümetin bu tutumunu güçlendiriyor.

Gözlemciler, seçimden önce, AB ve ABD’nin Ukrayna’ya askerî yardıma son vermesini isteyen Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a atıfta bulunarak, “Pellegrini kazanırsa Slovakya Orban’ın yolunu izleyebilir” tahmininde bulunuyordu.

Altıncı Cumhurbaşkanı

Peter Pelligrini, 15 Haziran’dan itibaren liberal Zuzana Caputova’nın yerine geçerek, Çekoslovakya’nın 1993 yılında dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanan Slovakya’nın altıncı Cumhurbaşkanı oldu.

Yetkileri sınırlı olmakla birlikte Cumhurbaşkanı uluslararası anlaşmaları onaylar, kilit yargıçları atar ve silahlı kuvvetlerin başkomutanıdır. Cumhurbaşkanı ayrıca, Parlamento tarafından kabul edilen yasaları veto edebilir.

İtalyan kökenli bir Slovak olan Peter Pellegrini, kısa bir süre önce kadın dergileri tarafından “Slovakya’nın en seksi siyasetçisi” olarak nitelendirilmişti.

Pellegrini, adaylığını açıklarken, bekar olduğunu belirtmiş ve “Başkan seçilirsem yanımda ne bir first lady ne de başka biri olacak” demişti. Pellegrini’nin Gery adında bir Grand Bouvier Suisse cinsi köpeği var.

Güçlü rol

Devletin güçlü bir rol oynamasından yana olan 48 yaşındaki Peter Pellegrini, parlamento seçimlerinde üçüncü olan sol görüşlü Hlas (Ses) partisinin lideri. Daha sonra Robert Fico ve aşırı milliyetçi Slovak Ulusal Partisi ile hükümet koalisyonuna katıldı.

Fico, Slovak hükümeti kurulur kurulmaz Ukrayna’ya yapılan tüm silah sevkiyatını derhal durdurdu.

Son dönemde binlerce, kişi Slovakya’nın çeşitli yerlerinde, hükümetin Rusya yanlısı politikasına karşı gösteri düzenledi ve ceza kanununda değişiklik yapılması ve kamu medyasında reform yapılması planlarını protesto etti.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli