DOLAR 32,5932 0.34%
EURO 34,8313 0.25%
ALTIN 2.506,640,90
BITCOIN 21005461,76%
Şanlıurfa
23°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Peyda’nın hayatını belgesele çekiliyor

ABONE OL
9 Ocak 2018 09:58
Urfa Haberleri Peyda’nın hayatını belgesele çekiliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hüseyin Peyda’nın 1957 yılında Şanlıurfa’da çektiği “Kaderim böyleymiş” filminin kareleri yeniden çekiliyor. Peyda’nın 100. yaşına yetiştirilmesi planlanan belgesel aynı zaman üniversite öğrencilerinin tez ödevi olarak kullanılacak.

Sinemanın sert yüzü olarak bilinen ve Yeşilçam filmlerinin “kötü adamı” olarak tanınan sinema oyuncusu Şanlıurfalı Hüseyin Peyda, yıllar sonra tekrar sinemalara konu oluyor.

Filmin çekildiği yerler yeniden canlandırılacak

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi iletişim tasarım öğrencileri, gazeteci-yazar Mehmet Faraç’ın yönetmenliğinde Şanlıurfa’da belgesel çekimine başladı. Bu belgeselde, Hüseyin Peyda’nın çektiği filmdeki kareler yeniden çekilecek. Peyda’nın Şanlıurfa’da çektiği “Kaderim böyle imiş” filminin sahneleri, 60 yıl sonra tekrar çekiliyor.

Yaşamı belgesele çekiliyor

Şanlıurfa yönetmen, oyuncu Hüseyin Peyda’nın yaşamını konu alan belgeselde yönetmenlik yapan Faraç, bu belgeseli Peyda’nın 100. yılına yetiştirmeyi planladıklarını söyledi. Yaşam alanı ve filmlerini konu alan belgeselde Peyda’nın ailesinden bilgi alarak bir belgesel yapacaklarını söyleyen Faraç, “Hüseyin Peyda’nın torunlarından Prof. Dr. Bülent Küçük Erdoğan’la bu projeyi yapıyoruz. Hüseyin Peyda’nın 1957 yılında Urfa’da çektiği “Kaderim böyle imiş” filminin görüntülerini ana zemin olarak kullanacağız. 60 yıl sonra o görüntüleri tekrar çekiyoruz, filmdeki görüntüleri de bu görüntülere bindirip, bir belgesel yapacağız. Peyda’nın filmlerinde oynayan oyuncular, yönetmenler, verdiği röportajlardan yola çıkarak güzel bir proje yapacağız” dedi.

Ailesinin de katkısı olacak

Şanlıurfa’da çekimlerine başlanan belgeselde, Peyda’nın çocukları ve torunları da bildiklerini anlatacak. Kızları ve oğlunun katkılarıyla bu belgeseli çekeceklerini ifade eden belgeselin yönetmeni Faraç, “ailesinin katkılarıyla, kızları oğlu ve torunlarının anlatımlarıyla biz bu belgeseli harmanlayacağız” diye konuştu.

Belgesel, 100. yılına yetişecek

1919 Şanlıurfa doğumlu olan Hüseyin Peyda, 1990 yılında akciğer hastalığından yaşamını yitirdi. Doğumunun 100. yılı olan 2019 yılında bu belgeseli tamamlayacaklarını belirten Faraç, “Hüseyin Peyda, 1919 yılında doğdu. 2019 yılı kendisinin 100. doğum günü. Biz de bu vesileyle bu belgeseli 100. yılına yetiştireceğiz. Bu belgesel bu anlamda çok önemli olacak” şeklinde konuştu.

Tez konusu da olacak

Çekilen belgesel aynı zamanda üniversite öğrencilerinin bitirme tezi olarak da kullanılacak. İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi iletişim tasarım öğrencileri, çektikleri bu belgeseli bitirme tezi olarak fakültelerine sunacak. Faraç, bu yönüyle Payda’nın ölümsüzleştirileceğine vurgu yaptı.

En az 10 karakter gerekli