DOLAR 32,5153 -0.08%
EURO 34,9689 0.34%
ALTIN 2.435,260,51
BITCOIN 2073297-4,23%
Şanlıurfa
29°

KAPALI

16:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Polonya: Sahte diploma skandalı siyaseti sarstı

Polonya: Sahte diploma skandalı siyaseti sarstı

ABONE OL
2 Nisan 2024 02:59
Urfa Haberleri Polonya: Sahte diploma skandalı siyaseti sarstı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polonya’da bir üniversite tarafından ülkenin önde gelen siyasetçilerine verilen sahte diplomalarla ilgili bir skandal patlak verdi. Hatta bu skandalın ülkenin ulusal eğitim sistemi tarihindeki en büyük skandal olduğu düşünülüyor.

Varşova’da özel bir üniversite olan Collegium Humanum, MBA (Master of Business Administration) derecesine götüren kurslar düzenliyor. Bu diplomalar şüpheli koşullar altında, özellikle de son sekiz yıldır hükümette olan popülist parti Hukuk ve Adalet Partisinden politikacılara verildi. Ayrıca yeni hükümet koalisyonu üyelerine de verildiği söyleniyor.

Tesadüfe bakın ki, Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) iktidardayken, devlete ait şirketlerde üst düzey pozisyonlara atanmayı düzenleyen kuralları değiştirdi. Önceden, oldukça karmaşık olduğu söylenen rekabetçi bir sınavı geçmek gerekiyordu.

Yeni kurallara göre, enerji, silah ve kimya sektörlerindeki devlet şirketlerinde denetim pozisyonlarında yer almak için basit bir MBA yeterli oluyordu. Hukuk ve Adalet Partisine yakın yaklaşık elli kişi, diplomalarını aldıktan sonra kendilerini üst düzey pozisyonlarda buldu.

Müfettişler, bu diplomaların sahte olduğunu düşünüyor. Üniversite bu diplomayı, otuz soruluk çoktan seçmeli bir anketi içeren çok hafif bir sınavın ardından altı aylık bir dönemde veriyor.

Polonya medyasında yer alan haberlere göre, bazı dersler uzaktan veriliyor. Ancak bu buzdağının sadece görünen kısmı! Müfettişlerin elinde üniversite yetkililerinin siyasîlerden diploma karşılığında rüşvet aldıklarına ilişkin kanıtlar da var. Bazen kamu parası bazı devlet görevlilerinin eğitimini finanse etmek için bile kullanılıyordu.

Bu nedenle özel üniversitenin kurucusu ve rektörü tutuklandı. Kendisine yolsuzluk ve zimmete para geçirme dahil otuz suçlama yöneltildi. İktidardaki koalisyon için ise bu skandal, haziran ayında yapılacak yerel ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde seçmenlerini kendisine oy vermeye ikna etmeye çalışırken imajına sürülmüş bir leke oldu.

Üniversitenin mezunları arasında iktidar cephesinin önde gelen isimleri de bulunuyor. Polonya Başbakanı Donald Tusk, Collegium Humanum’un hiçbir öğrencisinin kamu şirketlerine atanmayacağını açıkladı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli