DOLAR 32,5580 0.06%
EURO 34,9802 0.22%
ALTIN 2.440,680,34
BITCOIN 21791963,03%
Şanlıurfa
25°

AZ BULUTLU

04:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

Portekiz de sağa kaydı

Portekiz de sağa kaydı

ABONE OL
12 Mart 2024 11:02
Urfa Haberleri Portekiz de sağa kaydı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Portekiz’de dün yapılan genel seçimleri merkez sağ muhalefet kazandı. Kamu yayıncısı RTP tarafından yayınlanan bir sandık çıkış anketi tahminine göre, sekiz yıllık sosyalist hükümetin ardından Portekiz Parlamentosu popülistlerin yeni bir yükselişiyle sağa kayıyor.

Avrupa Parlamentosu seçimlerine üç ay kala, yeni bir görev istemeyen eski Başbakan Antonio Costa’nın istifasının ardından yapılan bu anket, İtalya ve Hollanda’daki seçmenlerin de gösterdiği gibi aşırı sağın Eski Kıta’da ilerleme kaydettiğini teyit ediyor.

Portekiz, 62 yaşındaki Antonio Costa’nın kasım ayı başında nüfuz ticaretiyle ilgili bir soruşturmada adının geçmesinin ardından havlu atmasıyla Avrupa’da sol tarafından yönetilen az sayıdaki ülkeden biri oldu.

RTP’nin projeksiyonuna göre, 51 yaşındaki Luis Montenegro liderliğindeki merkez sağ Demokratik İttifak (AD) seçimleri yüzde 29-33 oy oranıyla kazanacak, ancak tek başına çoğunluğu sağlayamayacaktı.

Uzun yıllar milletvekilliği yapan ve partisinin iktidarda olduğu dönemde (2011-2015) Parlamento grup başkanlığı görevini yürüten Luis Montenegro, kampanya sırasında aşırı sağın desteğiyle hükümet kurmayacağına söz vermişti.

Montenegro, oyların yüzde 5 ila yüzde 7’sini alan küçük Liberal İnisiyatif partisine güvenmeyi umuyordu, ancak bu sandık çıkış anketine göre iki parti birlikte mutlak çoğunluk anlamına gelen 230 sandalyenin mutlak çoğunluğu olan 116 milletvekili eşiğine ulaşamayacak.

Sosyalist Partide düşüş

Ocak 2022’de yapılan bir önceki Parlamento seçimlerinde yüzde 41,4 oy oranıyla mutlak çoğunluğu elde eden Sosyalist Parti (PS), şimdi yüzde 25-29 oy oranıyla ikinci sırada yer alacak.

PS, Antonio Costa’nın ayrılması sonrasında sol kanadından 46 yaşındaki eski bir Bakan olan Pedro Nuno Santos’un etrafında yeniden toplandı.

Kazanan tarafta ise aşırı sağcı Chega (Yeter) partisinin yüzde 14 ila yüzde 17 arasında oy alarak ülkenin üçüncü siyasi gücü olarak konumunu önemli ölçüde güçlendirdiği söyleniyor.

Bu sonuç seçim öncesi anketlerle uyumlu! İki yıl önce elde edilen yüzde 7,2’lik oranın iki katından fazla. Yolsuzluk, göçmenlik ve azınlık karşıtı bir eğilime sahip olan sistem karşıtı parti, futbol yayınları yapan televizyonlarda polemikçi olarak adını duyuran 41 yaşındaki hukuk profesörü André Ventura tarafından 2019 yılında kuruldu.

Ventura, bu “tarihî sonuç” için kendi kendini tebrik etti ve “güçlü bir sağcı çoğunluk ile Portekiz’de istikrarlı bir hükümet kurulmasına hazır olduğunu” söyledi.

Aşırı sağın yeni yükselişi

Aşırı sağın bu yeni yükselişi, Portekiz’in gelecek ay faşist diktatörlüğe ve 13 yıl süren sömürge savaşlarına son veren Karanfil Devrimi’nin 50’nci yıldönümünü kutlayacağı bir döneme denk geliyor.

André Ventura, kampanya sırasında, Antonio Costa’nın istifasına yol açan yolsuzluk şüphelerine ek olarak, beş yıl içinde yabancı nüfusun iki katına çıktığı ülkedeki göç artışına da odaklandı.

Ventura dün, “Tüm sosyal, demografik ve ekonomik değişimlerle birlikte Portekizliler oy vermek zorunda olduklarını ve siyasî tercihlerde söz sahibi olduklarını hissediyorlar” diyerek, yüksek bir katılım beklediğini söyledi.

RTP projeksiyonuna göre, yüzde 32 ila yüzde 38 arasında tahmin edilen seçimlere katılmama oranı 2005’ten bu yana görülen en düşük oran olacak.

Kamu maliyesinin konsolidasyonuna, Avrupa ortalamasının üzerinde büyümeye ve rekor düzeyde düşük işsizliğe rağmen, giden Sosyalist hükümetin sicili enflasyon, hastane ve okullardaki aksaklıklar ve büyük bir konut krizi ile lekelenmişti.

Merkez sağ muhalefet lideri Luis Montenegro, kampanya sırasında büyümeyi artırmak için vergileri azaltma sözü verirken, kamu hizmetlerini iyileştirmek istediğini söyledi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli